Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Rozhovory

Odpovědnost poneseme až do konce

Rozhovor s místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Autor fotografie: Tomki Němec • Autor: Respekt
Autor fotografie: Tomki Němec • Autor: Respekt

„Tam nahoře opravdu tvrdě fouká, a aby to člověk přežil, trošku nabírá a tím má těžiště pevnější,“ říká místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra o souvislostech mezi politikou a jeho mohutnou postavou. Důsledky snáší stoicky – lékař mu například nedoporučil, aby o dovolené počátkem září odjel na plánovanou pěší výpravu napříč Grónskem. Síly na přípravu programu českého předsednictví EU a další postup při ratifikaci Lisabonské smlouvy tak bude muset načerpat jinak.

Proč má ODS jiný názor na Lisabonskou smlouvu a Evropskou unii než víceméně všechny relevantní politické strany ve střední Evropě? V čem jsme my a naše potřeby tak jiní?

Je to snad dáno českou tradicí husitství a české reformace začátkem 15. století. Češi tehdy také upozorňovali na mnohé nešvary ve velké Svaté říši římské a zpětně je jasné, že měli pravdu. Ale podobně jako Česko se k Evropské unii staví i Británie a země severu, kde je také silná tradice reformace. Tehdy i dnes je to volání po decentralizaci moci, odpor proti netransparentnosti, proti demokratickému deficitu, tak jako to byl tehdy odpor proti odpustkům. Jisté tradiční napětí mezi severem a jihem je obsažené už v základech evropského projektu.

My nechceme přijít o Evropskou unii jako celek, myslíme, že přínosy převažují nad náklady, ale to neznamená, že na projektu Lisabonské…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].