2008-1431-mobr-43AR272008n.jpg
2008–1431-mobr-43AR272008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1431-vobr-43AR272008.jpg
Autor fotografie: Tomki Němec • Autor: Respekt

„Tam nahoře opravdu tvrdě fouká, a aby to člověk přežil, trošku nabírá a tím má těžiště pevnější,“ říká místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra o souvislostech mezi politikou a jeho mohutnou postavou. Důsledky snáší stoicky – lékař mu například nedoporučil, aby o dovolené počátkem září odjel na plánovanou pěší výpravu napříč Grónskem. Síly na přípravu programu českého předsednictví EU a další postup při ratifikaci Lisabonské smlouvy tak bude muset načerpat jinak.

Proč má ODS jiný názor na Lisabonskou smlouvu a Evropskou unii než víceméně všechny relevantní politické strany ve střední Evropě? V čem jsme my a naše potřeby tak jiní?

Je to snad dáno českou tradicí husitství a české reformace začátkem 15. století. Češi tehdy také upozorňovali na mnohé nešvary ve velké Svaté říši římské a zpětně je jasné, že měli pravdu. Ale podobně jako Česko se k Evropské unii staví i Británie a země severu, kde je také silná tradice reformace. Tehdy i dnes je to volání po decentralizaci moci, odpor proti netransparentnosti, proti demokratickému deficitu, tak jako to byl tehdy odpor proti odpustkům. Jisté tradiční napětí mezi severem a jihem je obsažené už v základech evropského projektu.

My nechceme přijít o Evropskou unii jako celek, myslíme, že přínosy převažují nad náklady, ale to neznamená, že na projektu Lisabonské…

200827-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200827-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte