Největší předností nového zákoníku je, že vůbec vznikl.Je velice těžké vyvolat zájem, natož rozpoutat veřejnou debatu o něčem, co se jmenuje „nová kodifikace trestního zákoníku“. Přitom jde o jednu z nejdůležitějších změn právního systému od roku 1989. Tedy o sepsání „pravidel“, která nám budou několik desítek let určovat a vymezovat, co nám společnost a stát tolerují a co už je nepřípustné a může nás dostat do vězení.

Zdaleka nejde jen o souhrn paragrafů, které říkají, co je trestné, spíš o celkový přístup, jakousi deklarovanou filozofii svobody a vývoj společnosti, který by paragrafy měly respektovat. Tuzemská vláda schválila těsně před Vánocemi návrh nového trestního zákoníku. Je dobrý a na tahu jsou teď poslanci, kteří by mu měli dát konečný háv.

Filozofie trestu

Největší předností nového zákoníku je, že vůbec vznikl. Ten starý platil od roku 1961, jeho základní filozofie vznikala v temných padesátých letech. Téměř pomíjel ochranu práv a svobod jednotlivců, ochrana státního (socialistického) majetku stála dokonce nad ochranou lidského zdraví a života. Padesát let starý zákoník nedokázal pojmenovat zločiny, které přináší globalizovaný svět, a jak upozorňují tvůrci nového zákona, desítky novelizací za posledních osmnáct let sice ze zákoníku udělaly jakž takž použitelnou normu, ale zcela mu chybí sjednocující myšlenka.

Navíc se ani novelami nepodařilo zcela vymýtit…

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte