2008-74-mobr-26AR022008nahled.jpg
2008–74-mobr-26AR022008nahled.jpg • Autor: Respekt

2008-74-vobr-26AR022008.jpg
Fotografie: Jseš mladej a zdravej, patříš do Ameriky. (Irští emigranti nastupují v roce 1930 na loď do USA) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Zhruba v posledních dvou desetiletích zaznamenávají země OECD vysokou míru přistěhovalectví a zároveň ve značné části západního světa dochází k dlouhodobému hospodářskému růstu. Vezměme si takový Cobh, rušné turistické městečko v jižním Irsku, které se kdysi proslavilo vývozem lidí. Z jeho přístavu vyplulo do Ameriky nějakých 2,5 milionu Irů a Irek. Z jejich darů byla vystavěna zdejší velkolepá a ponurá novogotická katedrála.

Nyní se Cobh stejně jako zbytek Irska jen hemží zahraničními pracovníky. Najdeme tu Poláky na stavbách, Lotyše, který vlastní krámek s knedlíky, kysaným zelím a jinými lahůdkami, Jihoafričana v turistické kanceláři, jiného zas za volantem taxíku, Číňany v restauracích, Bangladéšana, který provozuje rybárnu, a tak dál. Zdejší hoteliér přiznává, že by se bez přistěhovalců neobešel: když nedávno hledal recepčního, ani jeden ze dvou set uchazečů nebyl rodilý Ir.

Přistěhovalectví může být jak důsledkem, tak příčinou hospodářského blahobytu, avšak mnohé lidi v hostitelských zemích s množstvím imigrantů je třeba o hospodářských přínosech ještě přesvědčit. Z listopadového průzkumu pro televizní stanici France 24 vyplývá, že přistěhovalce považuje za dobrodiní pro domácí ekonomiku 55 procent Španělů; stejně smýšlí 50 procent Italů, ale jen 42 procent Britů a Němců a pouhých 30 procent francouzských respondentů.

Jejich šance rostou

Nevraživost vůči…

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte