2008-86-mobr-43AR022008nahled.jpg
2008–86-mobr-43AR022008nahled.jpg • Autor: Respekt

2008-86-vobr-43AR022008.jpg
Fotografie: Karel Vachek – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Český dokumentarista Karel Vachek (67) natáčí filmy, které jsou svérázné, trvají i několik hodin a diváky často provokují ke smíchu či naopak k bouřlivě nesouhlasným projevům. Ani ti, kteří mu vyčítají přílišnou mnohomluvnost nebo sebestřednost, ale nepopírají, že se mu několikrát v životě podařilo skvěle zachytit a zpracovat výmluvné souvislosti místního veřejného života. Osobitý tvůrce zvolil po zákazech svých filmů emigraci – jeden z jeho prvních filmů, Moravskou Hellas, zakázal sám prezident Antonín Novotný –, kvůli pohnutému rodinnému osudu se však po pár letech do komunistické reality vrátil. A přežil ve zdraví: dnes vede katedru dokumentární tvorby na FAMU, sklízí mezinárodní ceny a připravuje k vydání soubor svého básnického díla.

Při zpětném pohledu na váš život člověka překvapí síla, jakou k sobě nezadržitelně přitahujete nejrůznější problémy. Kde se to bere?

To je těžké. Já měl potíže vždycky. Třeba u přijímaček na vysokou školu, kde jsem sehrál nezapomenutelnou scénu, jak se člověk pomalinku pod tlakem zkušební komise rozpadá, až se složí. Všichni kolem mě běhali a bylo to velmi směšné. Přesto mě nevzali, i když o tom dokonce vyšel článek v novinách, kde se vyjádřili, že mám talent. Přinejmenším herecký. Místo toho jsem šel na rok na Osvětovou školu v Brně. O druhé přijímačky se postaral můj strýc, generál ve výslužbě, který byl majorem už v…

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20082-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte