2008-1000-mobr-51AR192008n.jpg
2008–1000-mobr-51AR192008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1000-vobr-51AR192008.jpg
Fotografie: Jak že to říkal ten pacient v tatínkově ordinaci? – Autor: Foto s laskavým svolením autora a Luhring Augustine, New York • Autor: Respekt

Lidé mají rádi příběhy. Rádi si je čtou a ještě radši se na ně dívají. Na tomhle principu je založen celý úspěch tvorby Gregoryho Crewdsona (1962), brooklynského rodáka, jehož fotografie visí v pražské Galerii Rudolfinum. Že přitom spolupracuje s hollywoodskými herci a na pořízení jednoho snímku angažuje štáb velký jak k natáčení blockbusteru, to už je jen přidaná hodnota.

S pudrem na nose

Nákladný způsob Crewdsonovy práce je samozřejmě fascinující. V době snadno dostupných digitálních technologií, které z fotografie vytěsňují všechno těžké, neskladné a drahé, pracuje Crewdson až nezvykle anachronicky. Scény aranžuje do posledního detailu, vše nasvěcuje, hercům pudruje nosy, a nechá na ně stříkat umělý déšť. Aby měl na podobné hračičkaření klid, pronajímá si celé ulice i s přilehlými bloky domů. Výsledkem je jedna fotografie. Kdyby mu z toho vznikl film, mělo by to větší logiku.

Jenže to je právě ono: u Crewdsona logiku moc nehledejme. Jediné, co se v jeho díle řídí pevně racionálním úsudkem, je formální stránka fotografií. Ví, že čím větší náklady na štáb a slavné tváře v roli jeho postav, tím větší úspěch u publika i sběratelů. V tomhle se syn freudovského psychoanalytika, který prý v dětství poslouchal skrz podlahu pokojíku zpovědi pacientů a který dnes prodává fotografie za statisíce dolarů, podřizuje přísné logice.

Úplně jiné je to ale s…

200819-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200819-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1705

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte