Zpočátku to vypadalo na hladký průběh. Když na začátku roku premiér Mirek Topolánek prohlásil, že jeho vláda pracuje na spuštění školného na vysokých školách, nevyvolalo to žádnou bouři. Akademici neprotestovali, s návrhem souhlasili koaliční partneři a tým expertů na ministerstvu školství, který školné připravuje, dostal zelenou. Podle jeho šéfa Petra Matějů by mohly být za dva roky poplatky za studium hotová věc. Teď se ale do hry vložili nespokojení studenti a idyla se začíná komplikovat.

Bude to zátěž

Všechno prasklo minulý týden. Tehdy proti školnému vytáhli oficiálně do boje studenti z Rady vysokých škol, která funguje jako oficiální orgán pro vyjednávání akademiků se státem. Zástupci vysokoškoláků z pětatřiceti českých univerzit si na společném zasedání odhlasovali, že školné odmítají. „Vzdělání není zboží, za které by se mělo platit,“ říká předseda spolku Vratislav Vozník, který studuje na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Za odmítavým postojem studentů stojí ale především obavy, jestli budou schopni chystané školné splácet. Autoři návrhu nad tím kroutí hlavou. Český recept se totiž tváří jako sociálně citlivý projekt. Už léta se neuvažuje o jiné variantě, než je takzvané odložené školné, kdy škole platí až její absolvent, který v práci dosáhne na slušný výdělek (kdo bude vydělávat málo, nebude platit nic). Právě kvůli této konstrukci neprotestovali proti…

200818-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200818-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte