Aktivity švýcarské Bank Julius Bär na Kajmanských ostrovech byly přísně tajné. Tedy až do chvíle, než se informace o podnikání či o tom, jestli o této aktivitě věděly švýcarské daňové orgány, objevily na internetu.

Možná by prošly víceméně bez povšimnutí i poté, co nelichotivé podrobnosti zaslal jeden nespokojený člen vedení banky na internetové stránky Wikileaks, které se specializují na anonymní zveřejňování informací o vládních či firemních machinacích. Pak se ale banka rozhodla usilovat o pozastavení činnosti Wikileaks, čímž si vykoledovala všetečný zájem médií a veřejnosti, jemuž se chtěla za každou cenu vyhnout.

Kyberaktivismus

Banka prý momentálně zvažuje své další kroky. Právnické bitvy v Kalifornii nicméně upozornily jak na právní vakuum panující v kyberprostoru, tak na to, jak rozvoj celosvětové sítě prohlubuje propast mezi těmi, kdo chtějí informace sdílet (třeba i ilegálně), a vládami či právníky, kteří mohou mít zájem na tom držet informace pod kontrolou.

Stránky Wikileaks byly podle všeho založeny Australanem žijícím v Keni. Chlubí se prestižním složením svého poradního orgánu, v němž jsou zastoupeni odborníci na kryptografii i demokratičtí aktivisté ze zemí, jako je Čína. Těm, kdo chtějí zaslat soubory anonymně, nabízí kódování „vojenské úrovně“. Dodaný materiál zhodnotí novináři a právníci a pak je zpřístupněn na síti k veřejné diskusi. Mezi velká odhalení serveru z poslední doby patří například…

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte