Nebýt cesty předsedy ČSSD Jiřího Paroubka do Sýrie, možná by uplynulo dalších 16 let, než by se o našich vztazích s touto zemí opět mluvilo. Naposledy se o Sýrii více psalo počátkem 90. let, kdy se Československo pokusilo Damašku prodat nadbytečné tanky. Nedávná návštěva Jiřího Paroubka a Lubomíra Zaorálka je důvod znovu si promyslet, jak se zeměmi, jako je Sýrie, jednat.

Výjimečných 45 let

Netřeba plýtvat slovy o nedostatku demokracie v Sýrii. V zemi, kde  panuje už 45 let výjimečný stav a dominantu ulic tvoří gigantické plakáty Bašára Asada, nepřekvapí, že tu do roku 2000 po třicet let vládl jediný člověk, Háfiz Asad. Po jeho smrti byl 97,29 procenta hlasů uveden do funkce jeho syn Bašár.

Následnictví není v arabských republikách nic výjimečného. Bašár se dostal k moci v období, kdy se na několika blízkovýchodních trůnech vyměnily generace, a tento muž, který studoval v Británii, vzbuzoval určité naděje. Iluze přezdívaná „damašské jaro“, kdy se otevíraly internetové kavárny i vrata věznic, ale trvala asi rok. Potom přišel zákon č. 50 a radikální omezení svobody. Human Rights Watch dnes hovoří o několika tisících politických vězňů.

Arabský lev

Háfiz Asad během své vlády získal pro Sýrii mnohem větší vliv a prestiž, než by odpovídalo jejím omezeným zdrojům. Jeho armáda patřila k nejsilnějším v oblasti a po několika letech útlumu (a po ponižujícím…

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte