Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Trendy

Pomocnice žížaly

„Slupky od banánů, pomerančů za měsíc pryč. Jak to? Dáš to žížalám a vše hotovo.“ Tento a podobné slogany vymysleli žáci 3. B školy v Ostrovní ulici v Praze a napsali je na plakáty, které rozvěsili po škole.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Pozdrav z Kalifornie. (Kompostující žížaly) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Pozdrav z Kalifornie. (Kompostující žížaly) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

„Slupky od banánů, pomerančů za měsíc pryč. Jak to? Dáš to žížalám a vše hotovo.“ Tento a podobné slogany vymysleli žáci 3. B školy v Ostrovní ulici v Praze a napsali je na plakáty, které rozvěsili po škole. Lákají ostatní děti na návštěvu nového zařízení ve své třídě, a sice žížaliště. Je to úhledná plastová bedýnka, tichá, nenápadná, nepáchnoucí. Když se ovšem odklopí víko, naskytne se divočejší obrázek. Jsou tu slupky a další zbytky od svačin, kousky novin a mezi nimi rejdí stovky žížal. „Žížaly jsou užitečné. Také jsou ohebné a pružné,“ napsaly děti.

Jednu várku ohebných narůžovělých společníků druhu Eisenia foetida, takzvaných kalifornských žížal, lze zakoupit za cenu zhruba 1000 korun. Žížaliště čili vermikompostér se dá objednat přes internet za cenu od 800 do 3500 korun. A pak stačí už jen sledovat, jak zvířata usilovně pracují, a odebírat kompost. A z malého kohoutku na kompostéru odpouštět žížalí čaj, což je termín pro přebytečnou vodu sloužící jako zálivka pro rostliny.

Bioodpadky tvoří více než třetinu domácího odpadkového koše, přitom je svážejí a recyklují jen v několika českých a moravských městech, třeba v Písku, Kroměříži, Uherském Hradišti. Podle nového návrhu zákona o odpadech, který bude projednávat sněmovna, by se nejpozději v roce 2013 měl bioodpad třídit všude. Co ovšem se slupkami, odřezky a ohryzky do té doby? Na zahradě to není problém. Prodává se dokonce plastová nádoba zvaná kompostér (od tisícikoruny výš) a bakterie (kolem sta korun dávka), což obojí kompostování urychlí. Kdo ale žije v bytě, musí najít jinou cestu. Například přizvat na pomoc kalifornské žížaly.

Vermikompostování má původ v USA, postupně si tuhle ekologickou libůstku dopřávají lidé po celém světě. Žáci 3. B nejsou jediní, kdo propadl kouzlu žížal. Majitelka vermikompostu z New Yorku jim na internetu složila tuto poctu: „Mé žížaly. Každá je ženou i mužem zároveň, jak newyorské! Prohánějí se v ručně vyrobené dřevěné krabici na útržcích z New York Times a já je sleduji. Velmi terapeutické, krásně pohlcující.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 11/2008 pod titulkem Pomocnice žížaly