1700 „českých dětí“ ohrožených výbuchem násilí v Guineji přineslo nečekanou otázku: máme na to jim pomoci?

Zpráva o hrozící občanské válce v Guineji nevypadá zrovna na mediální trhák. Jenže ouha, hned dva tisíce Čechů se kvůli výbuchu násilí v té neznámé, vzdálené zemi náhle ocitly v pasti. Oni tam totiž na dálku adoptovali děti a teď se o ně bojí. Co když právě toho „jejich“ chlapce či holčičku někdo zabije nebo znásilní? V tuzemsku hodně oblíbená adoptivní charita přinesla na hlavy „rodičů“ nečekané obavy a hlavně rébus, jak svým svěřencům pomoci.

Společník v rámečku

„Tohle je Mamadou. Je mu dvanáct,“ říká fotograf Vojtěch (37) nad snímkem rozesmátého chlapce s velikýma černýma očima. „Tady je ve školní uniformě,“ ukazuje v předposledním patře jednoho z paneláků pražského bohnického sídliště další fotku Vojtěchova manželka Jana. Chlapce se rozhodli adoptovat před dvěma lety pod dojmem zpráv o vražedné vlně tsunami v Indonésii. Poslali několik dárcovských esemesek a přemýšleli, jak a komu by ještě mohli pomoci. Na internetu našli stránky Humanistického hnutí, podle obrázku si vybrali Mamadoua a každoročně přispívají pěti tisíci korunami na jeho vzdělání. Přestože manželé chlapce nikdy neviděli naživo, stal se členem jejich domácnosti. Znají jeho vysvědčení, dopisují si s ním, Mamadou jim posílá své obrázky a snímky z občasných návštěv humanistů v Guineji zase…

20079-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20079-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte