Zvyšování rychlosti všeho kolem nás prý mají na svědomí média. Co když však na počátku byla zkušenost těla rychle se pohybujícího v letadle či automobilu? Často hovoříme o ropě způsobem, jakým se mluví o betonu nebo kolejnicích. Soustředíme se výhradně na praktické záležitosti, za důležitou pokládáme cenu, dostupnost či zemi původu. Naproti tomu málokdo rozvíjí diskuse třeba o tom, nakolik je beton spirituální substance nebo zda se přítomnost Boží více projevuje na dálnici D 1 nebo v železničním rychlostním koridoru do Drážďan. Tato záležitost ještě lépe vynikne, pokud se nezaujatě zamyslíme nad duchovním rozměrem ropy.

Pravděpodobně není náhodou, že se v průběhu 20. století neustále zvyšovala rychlost přepravy osob i materiálu a paralelně s ní rostla i rychlost výměny informací. Fungujeme stále rychleji – jak na fyzické rovině cestování po dálnici či v letadle, tak i uvnitř. Pokud by naše automobily poháněl parní pohon, asi bychom žili v méně uspěchané době a nebylo by nám zatěžko čekat na dopis ze zámoří celé týdny. Rovněž konstrukce silnic, a tím i urbanismus měst by asi musely být jiné; třeba křižovatky by se nacházely dále od sebe, protože problémem parního motoru je rychlý rozjezd.

Ropa a spalovací motor změnily rytmus života, a tedy i myšlení a očekávání. Můžeme se rychle kamkoliv dostat – třeba do Indie; znamená to, že i další naše přání mohou být rychle splněna. Dokonce od světa můžeme čekat, zejména ti mladí…

20079-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20079-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte