A ještě jedna pozitivní novinka. Před několika týdny se po Praze pohybovala řada lobbistů, kteří tvrdili, že mají zajištěné, aby Ústavní soud nešel proti mocné finanční skupině PPF. Proč by měl? Soud totiž dostal na stůl stížnost skupiny senátorů, že zdejším parlamentem prošel prapodivnou cestou zákon, který zajišťoval odškodnění klientů zkrachovalé Plzeňské banky, Union banky a Kreditní banky Plzeň. Hlavním odškodněným, který měl získat bezmála dvě miliardy korun, byla právě PPF. Vznik zákona byl tak podezřelý, že se lze jen těžko ubránit dojmu, že šlo o zákon šitý na míru právě této finanční skupině. Lobbisté se však mýlili i nemýlili.

Soud totiž nešel proti PPF, a dokonce se jí ani nezabýval, nicméně zákon přesto zrušil. Podle soudců prošel nepřijatelnou cestou, když jej skupina poslanců pod vedením členů ODS přilepila k projednávání úplně jiného zákona a to o zrušení Fondu národního majetku. Tato cesta je obvyklá a nebezpečná, protože zvyšuje pravděpodobnost vzniku zmetků, které neprojdou důkladnou kontrolou.

Soud tak hned dvakrát pomohl společnosti. Ukázal, že prsty PPF zatím ještě nejsou tak dlouhé, a zároveň poslancům do budoucna zakázal přijímat zákony, které by se přilepily na úplně jiné normy. Takže díky do Brna.

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20078-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte