Přesný počet přistěhovalců nezná nikdo.Pro pravicové politické strany ve většině rozvinutých zemí je to ošemetné téma. Jakmile nastolí téma přistěhovalectví, okamžitě se dočkají nařčení z rasismu. Když je ale ignorují, popudí tím své skalní stoupence. Před všeobecnými volbami v roce 2005 to britská Konzervativní strana vzala za špatný konec, když celou zemi polepila plakáty hlásajícími otřepanou pravdu: „Omezování přistěhovalectví není rasismus,“ načež voličům podsouvala: „Myslíte si totéž, co my?“ Jelikož ani jedna ze dvou zbývajících velkých stran se o imigraci vůbec nezmiňovala, mohly se obě do této otevřené branky strefovat, aniž k záležitosti samy cokoliv řekly.

Jenže časy se změnily. 29. října pronesl šéf opozičních konzervativců David Cameron velký projev na téma imigrace. Prohlásil, že pokud by jeho strana vládla, ustavila by sbor pohraniční policie s pravomocí deportovat nelegální přistěhovalce. Omezila by migraci z budoucích členských zemí Evropské unie a stanovila roční kvóty pro pracovní síly ze zemí mimo EU tak, aby vyvážila nároky na infrastrukturu s hospodářskými přínosy. Neevropští manželé a manželky lidí usazených v Británii by se mohli za svými partnery přistěhovat až po dosažení jednadvaceti let.

Kolik jich vlastně je?

David Cameron se do tohoto ožehavého tématu mohl pustit také díky tomu, že v poslední době bylo poněkud chaoticky zveřejněno a…

200745-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200745-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte