Ministr vnitra Ivan Langer má na papíře slibnou reformu policie a my dnes s napětím čekáme, jak jeho plán dopadne. Už deset let tvrdí každý nový ministr vnitra – nebo čerstvě jmenovaný policejní šéf –, že policie potřebuje reformu, reorganizaci nebo modernizaci. Z policie nám za tu dobu zmizeli plukovníci, kapitáni a další šarže, dnes máme komisaře a policejní rady, místo služby pro odhalování korupce máme úřad pro odhalování finanční kriminality a korupce, ale se skutečnou reformou jsme se za tu dobu nepotkali. A vlastně ani s dobrou analýzou, jakou změnu policie potřebuje.

Nechci puntík, paní kryso

Policejní sbor se samozřejmě od listopadu 1989 změnil a určitě k lepšímu. Možná by se to dalo srovnávat s vývojem ekonomiky: máme se dnes mnohem lépe než v roce 1989, ale na západní sousedy to nestačí. Navíc policisté jsou součástí právního systému, a zatímco změny české ekonomiky jsou u prestižních zahraničních institucí přijímány většinou s pochvalami, tuzemskou vymahatelnost práva stejné instituce kritizují (například tento týden Světová banka). Nechme teď stranou justici a pátrejme po tom, proč je nutné reformovat právě policii a co v ní nefunguje (k tématu též str. 16).

Policie je jednoznačně nejbyrokratičtější tuzemskou institucí. Máme nejvíce policistů na tisíc obyvatel ze všech zemí Evropské unie. Přesto si policisté stále stěžují, že je jich málo, že chybí síly v terénu. Aby ne, když jen na ministerstvu a Policejním…

200740-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200740-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte