2007-1858-mobr-58AR392007.gif
2007–1858-mobr-58AR392007.gif • Autor: Respekt

2007-1858-vobr-58AR392007.jpg
Fotografie: Nejsou to jen lány obilí, ale také hektolitry spálené nafty. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V posledních třech měsících jsme se stali svědky zdražení obilí o 20–40 procent. U některých odrůd vzrostly ceny až na dvojnásobek. Nevíme zatím, zda to bude opadající vlnka na cenové hladině, nebo první příznak rostoucích cen potravinářských komodit.

Podívejme se nejprve, jak je tomu s jinými komoditami, například kovy jako měď, nikl, chrom, zinek a další. Za posledních pět let se jejich ceny zvýšily zhruba 2,5–4,5krát. Zdražování obvykle probíhá tak, že nejprve roste spotřeba, zpravidla rovnoměrně a nijak dramaticky. S ní vzrůstá poptávka, a tedy i cena.

Pokud ale růst trvá nějakou dobu, vstoupí do hry spekulativní kapitál. Lidé celého světa mají obrovské úspory, a když manažeři jen nepatrný zlomek těchto peněz investují do trhu s komoditami, má to závažné důsledky: příliv peněz dramaticky urychlí růst cen a vyústí v „přestřelení“ (overshoot), tedy v situaci, kdy investoři kupují za nereálně vysoké ceny, protože doufají, že růstový trend bude pokračovat.

Bohatý globalizovaný svět je nebezpečné místo právě proto, že v něm dochází k obrovské cílené koncentraci kapitálu. Je to svět pramálo poetický, přesto si představte mocný obraz otáčející se planety, jejíž kontinenty ozařují paprsky právě vycházejícího slunce. Burzy se otevírají a neposedný globální kapitál podobný hejnu špačků usedá do počítačů burzovních makléřů, aby se večer, až se burzy uzavřou…

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte