2007-1721-mobr-58AR372007.gif
2007–1721-mobr-58AR372007.gif • Autor: Respekt

2007-1721-vobr-58AR372007.jpg
Fotografie: Bohové vkročili do viditelných těl, aby se mohli účastnit světa. Lidé jsou součástí řádu, nestojí nad ním. (Scény z egyptských papyrů, vlevo bohyně nebes Nút) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Svět je plný běžných záhad: proč i v dospělém věku někdy posloucháme rodiče, proč se sourozenci navzájem liší nebo proč máme rádi zvířata. Nejdále do minulosti můžeme sledovat vztah ke zvířatům ve staré egyptské kultuře s jejími kočkami, psy i nesrozumitelnými bohy, kteří mají zvířecí hlavy a lidská těla.

Od zvířat je odvozena také čtvrtina všech hieroglyfů, které Egypťané používali. Výstavy starého egyptského umění ukazují učebnicově věrná vyobrazení hus, pelikánů, žiraf, hrochů zápasících s krokodýly. Egyptologové Philippe GermondJacques Livet na začátku obsáhlé monografie o zvířatech v zemi faraonů říkají, že „ze všech civilizací dávného světa se žádná netěšila z tak blízkého a významného vztahu k říši zvířat jako dávní Egypťané“.

Pochopitelně je obtížné, ba skoro nemožné přenášet zkušenosti jedné doby a jiné kultury do našeho světa. Když ale čteme egyptské ódy na zemřelé psy nebo si prohlížíme obrazy dvorních dam s kočkami, pociťujeme velkou spřízněnost. Zvířata se v průběhu věků tak trochu „stala lidmi“ – vzpomeňme na existenci veterinářů, speciální kosmetiky pro zvířata či cestovního pojištění pro naše čtyřnohé přátele. To s sebou ovšem nese různá úskalí. Psychiatři běžně řeší donedávna téměř neznámý problém, jak utěšit člověka, jemuž zemřel jeho zvířecí společník.

Skrze egyptská mysteria bychom…

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte