Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Blogy

Trochu moc jídla – z papíru

Čím dál víc si lámu hlavu, jak přinejmenším neurychlovat sebezkázu lidstva nepotřebným plýtváním.

RUBENSTEINOVA.BLOG.RESPEKT.CZ

Čím dál víc si lámu hlavu, jak přinejmenším neurychlovat sebezkázu lidstva nepotřebným plýtváním. Míra plýtvání je ve Spojených státech, které jsou skutečně „zemí hojnosti“, pro člověka odchovaného socialistickým „asketismem“ i dost odstrašující.

Američané se například vykrmují ostošest. V restauraci vám naloží na obří talíř obří porci, ze které by se najedlo deset afrických dětí.

Přehnané dávky ve stravovacích zařízeních se netýkají jenom jídla. Dlouho mi bylo divné, že v Čechách jsem po dvou skleničkách vína ještě naprosto při smyslech, zatímco v USA při konzumaci druhé již začínám blábolit z cesty a strkat si v čínské restauraci hůlky do nosu. Až mi došlo, že naservírovaná dávka alkoholického nápoje činí mnohem víc než české dvě deci. Pochopitelně nekritizuju americkou štědrost, ale při své padesátikilové hmotnosti bych někdy uvítala skutečně jen tu dvoudecku k jídlu. Pokud nechci obtěžovat personál svými „evropskými“ požadavky, buď musím vypít víc, anebo nedopít.

Všeobecně dostat nebo koupit malou dávku čehokoli ve Státech není vůbec snadné. Chápu, že když kdysi osadníci jeli desítky kilometrů do nejbližšího města nebo vesnice, nakupovali zásoby ve velkém. Ale proč se tyto zvyklosti nadále transplantují do městských oblastí, kde je většinou přeobchodováno? Nechci půl litru peroxidu vodíku, když se říznu do…

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte