Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Knihy

Co se čte v Respektu

Právě jsem dočetl knihu Prima Leviho Potopení a zachránění (1993), kterou napsal jako svoji poslední před sebevraždou.

Právě jsem dočetl knihu Prima Leviho Potopení a zachránění (1993), kterou napsal jako svoji poslední před sebevraždou. Knižní trh je zaplaven desítkami knih o holocaustu a další a další vznikají, ale Leviho analýza šoa patří podle mě mezi těžko překonatelné. Už jen proto, že autor – i díky své původní profesi chemika – si všímá i těch nejmenších detailů, na kterých plasticky přibližuje každodenní život ve vyhlazovacích táborech. Na rozdíl od mnoha spisovatelů to navíc dělá nepředpojatě, bez chuti někoho soudit nebo moralizovat. Z knihy Potopení a zachránění se tak čtenář dozví, kdo a díky jakým okolnostem měl větší šanci přežít koncentrační tábory, jak vypadal život v „šedé táborové zóně“ nebo proč a v čem je naše dnešní představa o tehdejší době a běsech předsudečná.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte