Kultura•26. 8. 2007•5 minut
Tanec mezi kulkami
Termín etnická hudba pomalu, ale jistě zastaral a není to jen kvůli tomu, že vždy poněkud zaváněl rasismem.
Termín etnická hudba pomalu, ale jistě zastaral a není to jen kvůli tomu, že vždy poněkud zaváněl rasismem. V realitě dnešního globalizovaného světa se totiž o slovo hlásí nová generace hudebníků, jejichž hudba nepotřebuje nějakou opatrovnickou péči moudrých bílých mužů ze Západu. Rapperka srílanského původu M.I.A. na své druhé desce Kala dokazuje, že na klubových parketech celého světa se nyní hraje vzrušující hudba, pro kterou hranice států nehrají žádnou roli.
Vzpomínka na tamilské tygry
Vzrušující dětství by jí mohl leckdo závidět, málokdo by si ho ale chtěl doopravdy prožít na vlastní kůži. Svoji zkušenost multikulturního světa vložila Maya Arulpragasam alias rapperka M.I.A. do své barvité hudby. Narodila se sice v Londýně, ale první roky svého života prožila na Srí Lance. Její rodina se tam vrátila podpořit tamilské separatistické hnutí, otec se dokonce přidal k militantní studentské skupině EROS a aktivně se účastnil bojů občanské války.
Když se v polovině osmdesátých let začala situace na Srí Lance zhoršovat, jí, matce a sourozencům se podařilo uprchnout přes Indii zpět do Londýna, kde začali svůj život od nuly v uprchlickém táboře. Maya vystudovala uměleckou školu a vrhla se do světa výtvarného umění. Hned její první výstava v roce 2001 si získala pozornost britských kritiků a nominaci na Alternative Turner Prize, rebelskou verzi prestižní umělecké ceny. Části…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu