Pobřežní hlídka vyhlížela na obzoru ropný šok, skupování firem v úpadku nebo teroristický útok. Když ale předminulý týden ona velká vlna skutečně přišla, vyrazila jim dech, protože její původ byl uvnitř finanční soustavy a hrozila zaplavit část pobřeží, kde to čekal málokdo – peněžní trhy, kde si banky vzájemně půjčují, aby snáze pokryly svůj běžný provoz.

Investoři si už roky kladou otázku, zdali to bouřlivé zavádění novot ve financích, především sekuritizace prakticky všech forem pohledávek do formy obchodovatelných aktiv, přináší efektivní rozložení rizik, anebo zdali zvyšuje náchylnost finančních systémů k sice vzácným, avšak zhoubným poruchám. Zdá se, že teď to investoři zjistí.

Za minulý týden půjčily centrální banky desítky miliard dolarů ve snaze obnovit na trzích důvěru. Už teď je však zřejmé, že tady jde o víc než o poněkud zbrklé poskytování hypoték Američanům se špatnou platební morálkou. Hedgeové fondy a fondy soukromého kapitálu, králové celého onoho boomu, se léčí z velkých ztrát. Na trzích s úvěrovými nástroji, které kdysi rozdávaly peníze na potkání, jsou teď dveře přivřené. Investoři na trzích takřka se všemi typy aktiv mají plné ruce práce s přeceňováním rizik – což většinou znamená snažit se rizikům vyhnout.

Nejvážnější a bezprostřední nebezpečí hrozí bankovnictví. Prozatím je situace taková, že banky už nevěří jiným bankám a peníze už jim nepůjčují jinak než za nepříznivých podmínek. A stejně znepokojivé je to, že nemají…

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte