2007-1582-mobr-08AR342007.gif
2007–1582-mobr-08AR342007.gif • Autor: Respekt

2007-1582-vobr-08AR342007.jpg
Fotografie: Kdo chce dobře placenou práci, ať zvedne ruku. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Na počátku loňského roku měl Frank Lüngen v evidenci 500 neobsazených míst. O rok později jeho zprostředkovatelna práce ve východoněmeckém městě Rosslau nabízela 1000 volných míst. Frank tvrdí, že si mu firmy stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly: kvalitních pracovníků prostě není dost.

Zkušenost pana Lüngena je pro zotavení největší ekonomiky v Evropě typická. Německo churavělo celých deset let, když se z euforie po opětovném sjednocení probudilo do pořádné kocoviny; po zlepšení na sklonku devadesátých let minulého století upadlo do ještě hlubší deprese. Teď už se mu zase do tváří vrátila barva.

Loni rostlo německé HDP bezmála o tři procenta, nejrychleji od roku 2000, a v roce 2007 by tento výkon mohlo dost dobře zopakovat. Přestože daň z přidané hodnoty vzrostla o tři procentní body, v prvním čtvrtletí nového roku se růst přehoupl přes tři procenta (viz graf Výš a výš). Anketa mezi prognostiky časopisu The Economist tento měsíc ukázala, že se vyhlídky německého hospodářství zlepšují. Průměrná předpověď růstu HDP činí 2,8 procenta, což představuje strmý vzestup z květnových 2,3 procent.

V několika posledních letech došlo i na střídání stráží mezi hlavními tahouny růstu. Když byla ekonomika v letech 2002 a 2003 nejslabší, při životě ji držel export. Vývoz si nadále vede dobře – v exportu je Německo zase mistr světa. Už nějakou dobu však nabírá na síle domácí poptávka,…

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte