2007-1592-mobr-26AR342007.gif
2007–1592-mobr-26AR342007.gif • Autor: Respekt

2007-1592-vobr-26AR342007.jpg
Fotografie: Klimatické změny se projeví nejprve v Africe, kde je historická paměť násilí živá a dá se snadno aktivovat. (Dárfúr, Súdán) foto profimedia.cz / corbis • Autor: Respekt

Počátkem srpna schválila Rada bezpečnosti OSN vyslání 26 tisíc vojáků a policistů do Dárfúru. Mírové síly přijdou do neklidné oblasti na západě Súdánu po čtyřech letech diplomatické nehybnosti, kdy zde zahynulo 200–450 tisíc lidí. Další dva miliony obyvatel musely opustit zemi, což vedlo k destabilizaci blízkého Čadu.

Dlouhou dobu jsme tento konflikt, ve kterém proti sobě stojí černí zemědělci a arabské milice, vnímali jako politický a etnický problém. Nedávno však generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že ve skutečnosti má dárfúrská krize klimatické příčiny.

Je to oprávněné tvrzení? Saharu lemuje pás travnatých stepí a křovinatých savan. V sušších oblastech převažuje pastevecký způsob obživy – kočovníci arabského původu již staletí ženou po známých trasách svá stáda za vláhou a vodou. V poněkud vlhčích oblastech se již uživí usedlí černí zemědělci, ale i ti se musí do značné míry spoléhat na pastvu, protože výnosy bývají nejisté a kromě toho tito lidé potřebují maso.

Vztahy mezi různými skupinami zde vždy byly napjaté. Nomádi mezi sebou válčili o přístup k nečetným studním a pastvinám a zároveň kvůli nim napadali i usedlíky. Tento svět neustálých drobných válek barvitě popisuje český spisovatel, arabista a cestovatel Alois Musil, který rovněž zaznamenává, že obyvatelstvo Dárfúru vyniká zatvrzelou bojovností a nenechá si do svých záležitostí příliš zasahovat; kdyby neměli…

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte