200733-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/33

Koupit vydání
200732-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 5.–12. 8. 2007 200734-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 19.–26. 8. 2007
Editorial
Editorial Erik Tabery V politice jsou momenty, které vyvolávají vášnivé spory. V Česku je to dnes nepochybně případ Jiřího Čunka, kterému se v tomto čísle věnujeme na komentářových i zpravodajských stránkách.
Rozhovory
Památkáře je dobré provokovat Ondřej Nezbeda Architekt Jan Mužík (1946) patří k našim předním urbanistům. Stojí v čele Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR, jenž se zabývá problematikou tvorby a regulace vývoje měst, venkovského osídlení a krajiny.
Téma
Největší rozvod na světě Marek Švehla Byl to triumf ducha nad největším impériem světa. Nenápadného muže bez majetku a formální moci, který říkal, že je lepší umřít než se podvolit zlu. Jeho unikátní cesta ale nebyla beze ztrát.
Domov
Zapomenutá revoluce Silvie Lauder Světové firmy, které mají tuto zemi v čím dál větší oblibě, si stěžují, že jinak vzdělané a schopné Čechy ochromuje špatná angličtina. Handicap nevyváží ani talent místních ani jejich atraktivní poloha země v centru Evropy. Česku kvůli němu naopak hrozí, že se mocní hráči posunou o dům dál a to v konečném důsledku zabrzdí slibně běžící ekonomiku. Podepiš a vypadni Adam Šůra Vzpoura v Plusu ukazuje, co všechno si mohou dovolit šéfové levných supermarketů. Co kdyby kradli nebo fotili souseda Tomáš Pavlíček Řidič Zdeněk David vyhrál první etapu velkého závodu po českých silnicích a soudech. Před časem prosvištěl obcí skoro sedmdesátkou, a i když ho při tom zachytila fotografie radaru, má teď v ruce rozsudek, že pokutu za porušení zákona platit nemusí. Dlouho ohlašovaná vražda Kateřina Čopjaková Dvaatřicetiletá letištní úřednice Michaela Maličká udělala pro svou obranu skoro všechno. Marně. Puzzle Čunek Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný, Silvie Lauder Šance dozvědět se, jak to opravdu bylo s údajným půlmilionovým úplatkem lidoveckému vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi, se značně zkomplikovala.
Komentáře
Skromné ambice na Blízkém východě The Economist Co by měl George Bush udělat pro Palestince před koncem svého funkčního období. Fico si vybral nepřítele Martin M. Šimečka Pokud platí, že politikův úspěch se měří silou jeho protivníka, tak slovenský premiér Robert Fico trpěl na slabé soupeře. Teď si ho konečně vyhlédl: jsou jím soukromé pojišťovny a média. Jeszcze Polska nie zginęła Jaroslav Spurný Dostali se k moci za slib, že zatočí s korupcí – a teď po dvou letech stojí korupce za jejich pádem. Soukromé očko na piráty silnic Marek Švehla Když na to přijde, ochrana osobních dat musí ustoupit vážnějším problémům. Vládní věřte, nevěřte Erik Tabery Právo zemřelo, vyzýváme k občanské neposlušnosti.“ „Konečně příklad toho, že v této zemi existuje spravedlnost a křiklouni mají utrum.“ Dvě zcela odlišné reakce, které v těchto dnech rozsekly českou veřejnost. Není podstatné, který názor převažuje, ale jedno je jasné: úplatkářská kauza vicepremiéra Jiřího Čunka minimálně pro veřejnost nekončí. Minimálně pro veřejnost a to je důležitá věc. Když se dají emoce stranou, je vlastně dobře, že se ten případ vyvinul tak, jak ho dnes máme před očima.
Kultura
Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Ztraceni sami v sobě Jan Gregor Úmrtí dvou kinematografických velikánů &ndash; Ingmara Bergmana a Michelangela Antonioniho &ndash; dalo v uplynulých dvou týdnech novinářům mnoho prostoru k úvahám nad tím, kam se od dob jejich vrcholné slávy posunulo filmové umění. Hudba Pavel Klusák To nejlepší z hudby pro tento týden. Na stopě Přemka Podlahy Jan H. Vitvar Fotografický obraz pozoruhodného světa českých chatařů se dočkal knižního vydání. Po happy endu přijde noční můra Jan Gregor Český distributor filmu <em>Faunův labyrint</em> si naplánoval zkušební projekci pro děti, aby zjistil, jestli má jeho propagaci zaměřit i na malé diváky. Na promítání si raději pozval i psychologa. Dvacet let bojů za svobodnou hudbu Jiří Štefek &bdquo;Původní myšlenkou bylo uspořádat jedno z dalších nezávislých setkání mladých lidí, nikoliv však někde ve stodolách, jak bývalo zvykem, ale pěkně rovnou open air festival na soukromé louce.&ldquo; Vypadáte jako republikán? David Antoš Ačkoliv do amerických prezidentských voleb zbývá více než rok, kampaň je již nejméně šest měsíců v plném proudu a pochopitelně se nevyhýbá ani internetu. Pilný čtenář Melodie Pavel Klusák Zpráva o hudbymilovném Václavu Havlovi. Nechceme tu reklamní mostra Jiří Štefek Letos slaví &bdquo;Východočeský Woodstock&ldquo; dvacáté výročí, jubilejní ročník je věnován Václavu Havlovi. Karel Bovary, venkovský lékař – portrét obyčejného muže Vladimír Karfík Jean Améry Merde! Rok v Paříži Jaroslav Formánek Stephen Clarke Novinky Respekt Knižní novinky pro tento týden. Co se čte v Respektu Petr Třešňák Fritjof Capra: <em>Bod obratu</em> (Maťa &ndash; DharmaGaia, 2002). Tahle knížka byla v 80. letech bestsellerem všech západních alternativců. Záhada a tajemství Jaroslava Foglara Erik Tabery Miloš Zapletal
Kulturní servis
Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Ztraceni sami v sobě Jan Gregor Úmrtí dvou kinematografických velikánů &ndash; Ingmara Bergmana a Michelangela Antonioniho &ndash; dalo v uplynulých dvou týdnech novinářům mnoho prostoru k úvahám nad tím, kam se od dob jejich vrcholné slávy posunulo filmové umění. Hudba Pavel Klusák To nejlepší z hudby pro tento týden.
Literatura
Karel Bovary, venkovský lékař – portrét obyčejného muže Vladimír Karfík Jean Améry Merde! Rok v Paříži Jaroslav Formánek Stephen Clarke Novinky Respekt Knižní novinky pro tento týden. Co se čte v Respektu Petr Třešňák Fritjof Capra: <em>Bod obratu</em> (Maťa &ndash; DharmaGaia, 2002). Tahle knížka byla v 80. letech bestsellerem všech západních alternativců. Záhada a tajemství Jaroslava Foglara Erik Tabery Miloš Zapletal
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů od našich čtenářů.
Jednatřicítka
Mimochodem Tereza Brdečková Ze zvědavosti a masochismu jsem podnikla vlakem prázdninovou cestu <em>Warnemünde u Rostocku&ndash;Berlín&ndash;Jihlava</em>. Jeden den v životě Martin Věchet-Geronimo Častěji než jindy se místo v týpí nebo podhorském baráčku budím v Trutnově na náměstí. A jeden z prvních pohledů mi padá na oltář s božstvy ukrytými v písmenkách počítačové klávesnice. Před deseti lety Respekt V horkých srpnových dnech roku 1997, předcházejících sarajevskému atentátu, se Respekt rozhodl čtenáře šetřit a kromě válek gangsterů v pražských ulicích jim dopřát i oddychovější čtení. Zbytnělé srdce Elvise Presleyho Pavel Klusák Když Elvis Presley před třiceti lety šestnáctého srpna umíral, byl na nejnižším bodě své kariéry: rozložený jako člověk i jako zpěvák, sledovaný už jen vysmívajícím se bulvárem.
Polemika
Máme zakázat kouření v restauracích? Jaroslav Kubera, Boris Šťastný Tentokrát se utkali dva nejvýraznější zastánci názorových skupin z řad občanských demokratů &ndash; předkladatel zákona, poslanec Boris Šťastný, a senátor Jaroslav Kubera.
Trendy
Novodobý Bonaparte Bernard-Henri Lévy Je to francouzská specialita. Neznám ani jednoho z francouzských významných politiků, který by v jistém okamžiku své existence neusoudil, že napsat a vydat knihu je povinnou etapou jeho kariéry. Smrt jako trapná nehoda Tereza Brdečková Když matka naposledy vydechla na malé klinice, kam ji jednou odvezli, nebyla jsem u toho. Bylo mi líto, že jsem ji nemohla držet za ruku. Ale krátce předtím, při poslední návštěvě u ní, mne opustila hrůza z vlastního konce, protože tady se se smrtí počítalo jako s něčím přirozeným.
Civilizace
Sbohem levným jogurtům Martin Uhlíř Laciné potraviny vnímáme jako samozřejmost, zapomínáme ale přitom, že nejsme na světě sami, kdo by se rád dosyta najedl. Posledních pět minut Erika Hníková Každý, kdo aspoň jednou v životě držel v ruce digitální kameru, zná určitý pocit: objevuje se těsně předtím, než zapnete spoušť a začnete zaznamenávat realitu. Výchova dívek (nejen) v Čechách Kateřina Kadlecová Máte dceru? Pokud ano, je zřejmě jako téměř každá česká dívka ve věku od jedenácti do dvaceti let čtenářkou dívčích časopisů.
Ekonomika
Islandská průmyslová revoluce Tomáš Lindner Vesnicím ve východních fjordech donedávna zvonil umíráček. Středopravicový kabinet, který Islandu až do letošního května dvanáct let vládl, se rozhodl venkov zachránit a zároveň vyvléci zemi ze závislosti na exportu ryb.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V Makru v Hradci Králové se prodávaly plesnivé párky. Po včelím bodnutí zemřel na Berounsku jedenapadesátiletý alergik. Začala sezona pálení meruněk. Při pozorování shluku galaxií označovaného jako CL0958+4702, který je od Země vzdálen 5 miliard světelných let, zpozorovali astronomové ve Spitzerově vesmírném teleskopu oblast, v níž dochází ke srážce čtyř masivních galaxií tvořených stovkami miliard hvězd.
Výběr z webu
Senátorská definice lesa Petr Balada V pátečních Lidových novinách se objevil text s názvem <strong>Řekni, kde ty hvozdy jsou</strong>. Jedná se o kolektivní dílo tří šumavských senátorů zastupujících strany ČSSD, ODS, KDU-ČSL a obsahem je situace v Národním parku Šumava. Americké paradoxy: alkoholová anabáze Lenka Rubensteinová Pokrytectví a dvojí standard v USA kvetou stejně mocně jako tunelování v Česku a korupce na Haiti. Co dokáže mrtvá liščí hlava Zuzana Musilová Je to už dva roky, co jsem našla mrtvou lišku. Hned mě popadla touha mít ve své sbírce lebek také jednu liščí.
Profil
Hlavní manažer Kremlu Tomáš Vlach Autorem pojmu &bdquo;suverénní demokracie&ldquo; vystihujícího směřování současného Ruska, není prezident Putin, ale jeden z jeho poradců &ndash; Vladislav Surkov. Po otci Čečenec, bývalý spolupracovník magnáta Michaila Chodorkovského, dnes šedá eminence Kremlu.
Zahraničí
Neduhy z nadbytku The Economist Evropané jsou v dějinách lidstva vývozem svých nemocí pověstní. A zdá se, že tak činí dodnes, i když poněkud neotřelým způsobem. Kolik stojí misionář Tomáš Vlach, Martin Vlnas Skupinu 23 jihokorejských misionářů zajatých v Afghánistánu zřejmě jejich víra oslepila. Vydali se do země radikálního islámu, jako by neslyšeli o tom, že únosy cizinců jsou vedle teroristických útoků nejúčinnějšími zbraněmi takzvané asymetrické války.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte