200734-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/34

Koupit vydání
200733-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 12.–19. 8. 2007 200735-vobr-obalka_velka.gif Vydání 26. 8. – 2. 9. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Automobilový záchvat musel trvat půl století, než rozumnější část lidstva přišla na to, že ať postaví sebevíc silnic a dálnicím ač narostou další pruhy, vždy budou přeplněné.
Jednatřicítka
Středa Američanky v Praze Tracy A. Burns Teď mám v Čechách trvalý pobyt, ale často vzpomínám na ten vlastně nedávný den před pár lety, když jsem si v květnu, jako každý rok, musela prodloužit vízum. Dívka a bezvýchodný trojúhelník Jan Balabán Na některá místa slušný člověk nechodí, a když přijde, bývá zpravidla ve své slušnosti otřesen. Květinový čtvrtek na burze Petr Třešňák Ochromení burzy si obvykle spojujeme s nějakým černým pátkem, ohlašujícím příchod hospodářské krize a nestability. Ohlédnutí Respekt Respekt čeká zásadní změna. Od třetího září ho najdete ve výrazně jiném formátu, než bylo doposud zvykem.
Trendy
Jen fikce je to, co opravdu existuje Péter Esterházy Péter Esterházy (1950) je spisovatel. Žije v Budapešti. Co zmůže obyčejný voják? Ingo Schulze Ingo Schulze (1962) je spisovatel. Žije v Berlíně. Alfa-ženy Karel Hvížďala Karel Hvížďala (1941) je novinář a spisovatel. V letech 1978–1990 žil v exilu v Německu.
Civilizace
Růžové brýle a černí ptáci Hana Librová Všeobecně sdílená představa vidí ekologické aktivisty a ochránce přírody jako černé ptáky, škarohlídy, kteří bez solidních vědomostí vyhlížejí katastrofu. Je doping špatný? Peter Singer Diskuse o zakázaných látkách ve sportu má dnes svou pravidelnou sezonu, která se každoročně dostavuje spolu s cyklistickým závodem Tour de France. Dvojí pocit viny Václav Cílek Počátkem srpna schválila Rada bezpečnosti OSN vyslání 26 tisíc vojáků a policistů do Dárfúru.
Dopisy
Dopisy Dopisy našich čtenářů
Polemika
Mohou soukromníci měřit rychlost? Zdeněk Novák, Tomáš Veselý Královéhradecký soud rozhodl, že měření rychlosti na silnicích nemohou pro obce zajišťovat radary soukromých firem.
Komentáře
Povadlé kvítko z Texasu Jiří Sobota Bushův stratég Karl Rove odchází do důchodu. Sen o dlouhodobé převaze americké pravice je u konce. Přežít trhy The Economist Pobřežní hlídka vyhlížela na obzoru ropný šok, skupování firem v úpadku nebo teroristický útok. Bomba a jak ztohoven Jan H. Vitvar Výtvarní aktivisté ze skupiny Ztohoven rádi překračují zákony. Pár záběrů, které rozvrzaly svět Marek Švehla Západní civilizace si ráda zakládá na svém vědeckém přístupu ke světu, který je ale ve vztahu ke zvířatům trochu podezřelý. Křesťanské náboženství kdysi prohlásilo zvířata za naprosto poddaná lidem a vědci jako by se od té doby snažili tuhle umělou tezi podepřít různými sflikovanými argumenty. Mirek T. se učí vládnout Petr Fischer Už od Klausových balíčků se nenašla vláda, která by disponovala politickou silou dělat politické kroky na mnoho let dopředu.
Téma
Vlak do stanice budoucnost Tomáš Pavlíček Pro každého, kdo dnes cestuje z Berlína do Prahy vlakem, to musí být nezapomenutelný výlet v čase.
Rozhovory
Rasa je zavádějící pojem Ondřej Nezbeda Daniel Vaněk (1965) vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze.
Ekonomika
Němci už zase nad laťkou The Economist Na počátku loňského roku měl Frank Lüngen v evidenci 500 neobsazených míst.
Domov
Poslední koupání Aleše B. Adam Šůra Aleš Bartoš se utopil v noci prvního srpnového čtvrtku. V novinách, na internetu, hospodách i u pomníčků připomínajících mládencovu smrt se vzrušeně probírá to, že se Aleš utopil takřka pod přímým dohledem hasičů, městské policie a několika občanů města, kteří policisty přivolali. Takoví normální obchodníci Kateřina Čopjaková, Jaroslav Spurný Maja Denková je zde jedinou známou, jménem obdařenou obětí zločinu nazvaného trafficking – obchodování s lidmi. Její údajný vrah Emil Dossev stanul teď konečně před soudem. Nekonečné volání do call centra Anneke Hudalla V lavině stále nových nabídek a možností mnoho zákazníků naletí agresivním reklamním kampaním, aby pak při potížích bezmocně ztroskotali na vysokých zdech, které podniky kolem sebe prostřednictvím přetížených, anonymních a nezávazných call center vystavěly. Ty dlouhé bitvy a zbytečný stres přitom nejsou nutné. Přes velikost a nedostupnost soupeře mají i oběti zdejších telekomunikačních firem možnost prosadit svá práva. Trojská válka Vladimír Ševela Další gorilí mimino se má k světu a nejpopulárnější česká zoo trhá návštěvnické rekordy.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Nočním nebem prolétly perseidy. S úsměvem a v plné svěžesti oslavila své 105. narozeniny paní Marie Máčalová z jihomoravského Kobylí. Na čtyřměsíční misi do Iráku odcestovalo 99 příslušníků 41. mechanizovaného praporu Žatec. V Kutné Hoře opravili presbytář v chrámu svaté Barbory. Policejní komando odhalilo a obsadilo největší tuzemskou pěstírnu marihuany v Trstěnicích u Chebu.
Kultura
Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstyvy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Jak je důležité míti Finche Jan Gregor Jsou filmy, které se snaží měnit svět. Zatop ďáblovi pod kotlem Jan H. Vitvar Socialistický realismus se z dnešního úhlu pohledu - poněkud cynického - dá brát i jako úsměvná kapitola českých dějin. Založí si blogeři odbory? David Antoš Jako bloger máte těžký život. Roste mi to v krku Jiří Štefek Před deseti lety zemřel poslední rytíř českého popu Petr Novák. Film, co si nezaslouží žít Jan Gregor Přes půl miliardy dolarů měl už měsíc po premiéře na svém kontě nový počin režiséra Michaela Baye s názvem Transformers. Rozhodujeme o sobě sami Pavel Klusák Steve Shelley (1963) hraje s newyorskými experimentálními rockery Sonic Youth od roku 1985. Pět hospod, dva bary a noční klub Ladislav Nagy John Williams Utonulá Tereza Brdečková Margriet de Moorová Novinky Respekt Knižní novinky Co se čte v Respektu Markéta Pilátová Mám kamarádku. Říká se jí Béra. Béra se stará o to, abych nezaostávala ve sci-fi a fantasy literatuře. Paměť a dějiny Jaroslav Formánek Jacques Le Goff
Kulturní servis
Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstyvy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Jak je důležité míti Finche Jan Gregor Jsou filmy, které se snaží měnit svět.
Literatura
Pět hospod, dva bary a noční klub Ladislav Nagy John Williams Utonulá Tereza Brdečková Margriet de Moorová Novinky Respekt Knižní novinky Co se čte v Respektu Markéta Pilátová Mám kamarádku. Říká se jí Béra. Béra se stará o to, abych nezaostávala ve sci-fi a fantasy literatuře. Paměť a dějiny Jaroslav Formánek Jacques Le Goff
Výběr z webu
Tentokrát vás dostaneme! Petr Balada V pozměňovacích návrzích daňové reformy, která vlastně není daňovou reformou a která ani neměla pozměňovací návrhy mít, se přestávám orientovat. Indiánské dilema Ivan Derer Hakani měla smůlu. V roce 1995 se narodila s postižením, a tím pádem byla odsouzená k smrti. O vrazích za volantem a kamarádech v éteru Petr Staníček Bodový systém a nová pravidla silničního provozu jsou dobré řešení.
Profil
Made in Evita Markéta Pilátová Všichni byste si měli začít zvykat, že už brzo tady nebude žádný prezident, ale prezidentka – vzkázala na svém nedávném mítinku celému světu Cristina Fernándezová Kirchnerová. Kdo není zaregistrován, neexistuje? Alexandre Gajdamacký Cíl světí prostředky. Nepřítel musí být porážen za jakoukoliv cenu.
Zahraničí
Cesta do srdce Libanonu Filip Moravec Před rokem sem dopadaly izraelské rakety, teď tady zase vládne obvyklý arabský zmatek. Syrsko-libanonský hraniční přechod na hlavní silnici mezi Damaškem a Bejrútem žije vlastním tempem i přes letní vedra. Příliš lidová armáda Jan Fingerland Izraelská armáda bije na poplach. Právě v těchto dnech nastupují do kasáren noví branci. Polský lišák má plán Luboš Palata Polsko čekají po dvou letech předčasné volby, které 21. října ukončí vládnutí Jarosława Kaczyńského a jeho Práva a spravedlnosti.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte