200735-vobr-obalka_velka.gif

2007/35

Koupit vydání
200734-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 19.–26. 8. 2007 200736-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 28. 8. – 4. 9. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Tímto vydáním se loučíme s novinovým papírem. Další Respekt (č. 36) už vyjde v novém formátu a na lepším papíře.
Dopisy
Dopisy Dopisy čtenářů.
Polemika
Jedno procento pro Boha? Karel Štícha, Cyril Svoboda Mají se katolíci sami financovat?
Profil
Byt za svobodu Markéta Pilátová, Jiří Sobota Írán propustil z nechvalně proslulého vězení Evín sedmašedesátiletou Američanku íránského původu Haleh Esfandiariovou. Hodný islamista Gül Petr Kučera Hayrünnisa Gülová vyrazila na rady k módnímu návrháři.
Výběr z webu
Díra v zákoně, či dárek cestovatelům? Jan Šinglovič Nevím, ale každopádně to mi to přináší výhody. Po dobu své nepřítomnosti v republice, resp. EU jsem si nebyl nucen platit zdravotní pojištění. Komunismus v newyorském metru Lenka Rubensteinová Newyorské metro je hanbou „nejlepšího města na světě“ a v mnohém připomíná úroveň služeb v socialistickém Československu. Ha Long prostě musíte vidět! Jan Vurbs To vám poví asi každý, kdo někdy navštívil Vietnam. Jenže problém je, jak už to tak s místy, která „musíte vidět“, bývá, že Ha Long je vietnamská variace na Karlštejn a podobná místa...
Zahraničí
Založíme se sami Markéta Pilátová Šest latinskoamerických zemí se rozhodlo vytvořit si společnou záložní kasičku. Barma se zachvěla Marek Švehla v Barmě, kde už čtyřicet pět let vládne jeden z nejbrutálnějších režimů světa, se minulý týden vydaly do ulic metropole Rangúnu pouhé dvě stovky demonstrantů. Přesto světová média zpozorněla. Teď anebo nikdy Helena Březinová Už čtrnáct dní dánské deníky i rádiové stanice hlásají, že poklidné časy malého království jsou u konce.
Trendy
O mém díle nevíš nic javier Marías Ti, kdo mají smysl pro literaturu, hudbu či film, zřejmě zažili alespoň v mládí ten pocit, že jim „patří“ to, co čtou, poslouchají nebo vidí. Hlubiny oceánu a stínohry moci V červenci 2007 se dvě ruské miniponorky dotkly mořského dna na severním pólu, zabodly tam ruskou vlajku vyrobenou z titanu – a nastal mezinárodní mediální poprask v inscenaci a kulisách nastavených Moskvou.
Komentáře
Diana deset let poté Peter Singer Deset let po své smrti má princezna Diana stále hvězdnou sílu. Stala se snad Diana novým druhem světice, a pokud ano, o čem to vypovídá? Jde o záchranu, ne daně Marek Švehla Svým způsobem je to taková malá česká senzace. Národní sobě Jan H. Vitvar Měla to být největší událost blížící se divadelní sezony. Národní divadlo hodlalo na jaře inscenovat v premiéře nedávno dopsanou a prý vynikající – jak tvrdí ti, kteří do textu nahlédli – hru Václava Havla Odcházení. Pušky starých kamarádů Markéta Pilátová Když se středoevropský čtenář dozví, že někde ve Venezuele bude díky nové ústavě vládnout tamní prezident libovolně dlouho, asi kvůli tomu nezboří trafiku. Spíš pobaveně povytáhne obočí a pomyslí si, že je to pořád stejné: zas má nějaká banánová republika problém. Jenže ouha, stejné to není a problém tentokrát máme všichni. Riskantní časy The Economist Klidně poskytujte půjčky, ale snižte úrokové sazby, poplašeně naléhají mnozí investoři, které zaskočilo, s jakou rychlostí obletěla svět krize kolem problematických hypotečních dlužníků ve Spojených státech amerických. Fed klidně půjčoval a ne vždy s velmi vysokými úrokovými sazbami. Přitom ale trochu mlžil.
Civilizace
Dějiny na cestě do kyberprostoru Jiří Suk Okouzlení prostorem vystřídalo fascinaci časem. Sami až do smrti Jiřina Šiklová V knize amerického politologa Joshuy Moravchika Nebe na zemi – vzestup a pád socialismu jsem si přečetla, že Bedřich Engels ve své závěti žádal, aby jeho popel byl vysypán do moře. Svéráz ruské demokracie Tomáš Vlach Poslední vývoj v Rusku přináší jedno překvapení za druhým.
Rozhovory
Nikdo nevěděl, co jsem zač Karolína Ryvolová Ladislava Gažiová (1981) prožila dětství ve Spišské Nové Vsi. Na základní škole hrála na bicí v několika místních skupinách, ale později si zvolila výtvarnou dráhu.
Domov
Doktore, můžete mi rozměnit? Anneke Hudalla David Rath většinou nechodí pro silná slova daleko. Tentokrát bychom ale měli prohlášení stínového ministra zdravotnictví, že bude na své klinice bojkotovat povinné vybírání poplatků od pacientů, brát vážně. Vláda sice minulý týden prosadila ve sněmovně povinnost platit, ale zároveň není nikdo schopen vysvětlit, co ta citlivá a dlouho slibovaná revoluce pacientům a lékařům konkrétně přinese. Nejasnosti okolo poplatků navíc odhalují, že koalice navzdory slibům dodnes nemá jasno v tom, jak chce opravit špatně zorganizované a předražené české zdravotnictví. Zpátky ke kořenům Kateřina Čopjaková Něco se prostě stát muselo. Teď, přesně rok poté, co tradiční festival CzechTek ohlásil konec, sází milovníci hypnotických rytmů na malé ilegální akce. Velké loučení Jana Kavana Ondřej Kundra Ještě nedávno protékaly jeho rukama nejtajnější informace o bezpečnosti země a boji tajných služeb proti mafiím a korupčníkům.
Ekonomika
Neptat se, nebo neodpovídat? The Economist „Když umíte upéct dobrou bublaninu, můžete dešifrovat DNA.“
Kultura
Co dávají? No přece Fantomase! Jan H. Vitvar Čtvrtečním odvysíláním závěrečného dílu trilogie o soubojích neurotického komisaře Juvea s děsivým monstrem v masce říkajícím si Fantomas učiní Česká televize svou tradiční letní úlitbu české veřejnosti, která miluje Louise de Funèse. Výstavy Jan H. Vitvar Výstavy. Nové nahrávky Pavel Klusák Nové desky. Co se čte v Respektu Jedním dechem jsem přečetl knížku od Michaela Krupy, která se jmenuje Mělké sibiřské hroby (Jota, 2006). Novinky Výběr ze zajimavých knižních novinek. Un diable d’homme Jaroslav Formánek Fawn Brodie Pohled do propasti Lukáš Jiřička Arnold Aronson Léto s Káťou Jan Gregor Trevanian Jak volat bez Skypu Adam Javůrek Skype měl dvoudenní výpadek. Agent 007 pro rok 2007 Jan Gregor Dialogy hlavního hrdiny filmu Bourneovo ultimátum by se s přehledem vešly na jednu normostranu. Magická každodennost Quida Šimka Jan H. Vitvar Až cimrmanovské rysy má život a dílo litomyšlského kupce, sběratele, ilustrátora a spisovatele Quida Šimka (1857–1933). Za Dušanem Třeštíkem Josef Žemlička Už na první pohled patřil Dušan Třeštík (1933–2007) k nevšedním osobnostem. Tanec mezi kulkami Karel Veselý Termín etnická hudba pomalu, ale jistě zastaral a není to jen kvůli tomu, že vždy poněkud zaváněl rasismem.
Kulturní servis
Co dávají? No přece Fantomase! Jan H. Vitvar Čtvrtečním odvysíláním závěrečného dílu trilogie o soubojích neurotického komisaře Juvea s děsivým monstrem v masce říkajícím si Fantomas učiní Česká televize svou tradiční letní úlitbu české veřejnosti, která miluje Louise de Funèse. Výstavy Jan H. Vitvar Výstavy. Nové nahrávky Pavel Klusák Nové desky.
Literatura
Co se čte v Respektu Jedním dechem jsem přečetl knížku od Michaela Krupy, která se jmenuje Mělké sibiřské hroby (Jota, 2006). Novinky Výběr ze zajimavých knižních novinek. Un diable d’homme Jaroslav Formánek Fawn Brodie Pohled do propasti Lukáš Jiřička Arnold Aronson Léto s Káťou Jan Gregor Trevanian
Téma
Tesáky, drápy a kulovnice Jáchym Topol Zatímco v Čechách jsou velké šelmy v podstatě vybité, podle slovenského tisku to vypadá, že u našich sousedů vypukla válka.
Jednatřicítka
Podobenství Jiří Kratochvil Kdesi uprostřed Brna – ale z důvodů, jež snad pochopíte, neprozradím, na které ulici – je luxusní byt s velice nízkým nájmem. Největší masakr v dějinách Petr Třešňák Martha, 29 let. Zemřela 1. září roku 1914 ve 13.00 v zoologické zahradě v Cincinnati. Pátek v Českém centru Alice Krutilová V tom lepším případě mě ráno vzbudí skřek racků od Seiny, v tom horším hluk sbíječek ze sousední Vysoké školy umění. 17 let Respektu Ještě nikdy nebyla pro transformaci Respektu tak příznivá situace jako dnes.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Agentury přinesly zprávu, že v Egyptě nalezli archeologové otisk lidské nohy starý dva miliony let. Sněmovna schválila daňovou a sociální reformu připravenou kabinetem Mirka Topolánka. Uplynulo 39 let od přepadu Československa vojsky jeho tehdejších komunistických spojenců.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte