Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Diana deset let poté

Deset let po své smrti má princezna Diana stále hvězdnou sílu. Stala se snad Diana novým druhem světice, a pokud ano, o čem to vypovídá?

Deset let po své smrti má princezna Diana stále hvězdnou sílu. Média jsou plná vzpomínek a retrospektiv a veřejnost po celém světě jako by to vše lačně hltala. Stala se snad Diana novým druhem světice, a pokud ano, o čem to vypovídá?

S Dianiným kultem jsem se setkal v roce 2004 v Hyde Parku, kde jsem byl právě v den, kdy královna slavnostně otevřela pamětní fontánu na počest princezny Diany. Ocitl jsem se ve skupině žen středního věku, jejichž saka a kloboučky byly zcela posety odznaky. Ženy vypadaly jako fanatické fotbalové fanynky – až na to, že místo obličeje Davida Beckhama jukala z jejich odznaků Diana.

Dal jsem se s nimi do řeči a zjistil jsem, že jejich oblečení, kabelky i boty mají stejný vzor jako ty, které nosívala Diana. Některé z nich měly doma „Dianin pokojíček“ plný vzpomínkových předmětů s princezniným motivem. Zdálo se, že se jejich životy točí kolem ženy, která byla v té době už sedm let mrtvá.

Anděl až Ježíš

Italský sochař Luigi Biaggi nabídl svůj pohled na tento úkaz v podobě Dianiny sochy v póze a hávu evokujících Pannu Marii. Jeho dílo nám sdělovalo, že roli náboženských postav převzaly celebrity. Britská badatelka Margaret Evansová zkoumala, jaké pocty lidé Dianě po její smrti složili, a přitom zjistila, že někteří se k ní vztahují jako ke světici či k andělovi, a několik lidí ji dokonce přímo srovnává s Ježíšem.

V souvislosti s Dianinou smrtí se objevily bizarní hypotézy včetně tvrzení, že ji…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].