200736-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/36

Koupit vydání
200735-vobr-obalka_velka.gif Vydání 26. 8. – 2. 9. 2007 200737-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 7.–14. 9. 2007
Editorial
Anketa: Od kolika let by se děti na českých školách měly učit cizí jazyky? Respekt Anketa o výuce cizích jazyků Průzkum Respekt Ohodnocení ekonomické situace. Editorial Martin M. Šimečka Milí čtenáři, jak vidíte, po sedmnácti letech se týdeník Respekt vybarvil. Příštích 7 dní Respekt Události příštího týdne
Ve hvězdách
Svatá válka proti modernistům Petr Třešňák V poslední době nesmírně vzrostl počet nepřátel kříže Kristova, kteří se novými zákeřnými způsoby snaží podlomit životní sílu Církve, a kdyby to bylo možné, do základů vyvrátit Kristovo království.
Jeden den v životě
Železniční záhady Petra Hůlová Mohlo mi být takových pět, když mi to vrtalo hlavou. Jak je možné, že vlaky pražského metra jezdí v každém kolejišti jenom jedním směrem? Není to zlost, leč všeho dost Včerejší půlnoc, počátek dnešního dne, mne zastihla v mém oblíbeném podniku, kavárně Jericho.
Eseje
Drama a komedie jako od Shakespeara Andrzej Stasiuk Andrzej Stasiuk (1960) je polský prozaik, básník a publicista. Svoboda, anebo bezpečí? Ralf Dahrendorf Ralf Dahrendorf (1929) je filozof a sociolog.
Trendy
Pijavky, medvědí žluč a jezevčí sádlo Karolína Vránková „Čaga vyléčila mojí mamince žaludeční vředy. Uzdravené nemocné budovy Karolína Vránková Bez umělých koberců a nátěrů, bez klimatizace a ohřáté teplem země, takové jsou zdravé kanceláře.
Civilizace
Vášniví knedlíkáři Erika Hníková Je mi příšerné vedro. Pobývám v Indii už měsíc a teplota se každým dnem zvyšuje snad o jeden stupeň. Mozek se mi vypaluje z hlavy, tělo se neustále potí a můj charakter se zvolna transformuje. Tekutý čas na starých horách Václav Cílek Bývaly doby, kdy moravští vinaři se ztajeným vnitřním úsměškem nalévali Pražákům ta nejhorší vína a poslouchali přitom, jak si je pochvalují. V zemi, kde pršela ocel Martin Uhlíř Plutoniové údolí či farma atomových kovbojů. Tak se přezdívá některým místům na nevadské jaderné střelnici.
Kultura
Všichni dobří bachaři Ondřej Kundra Ještě před několika dny byl jedním z 281 pilířů, o které se opírá zdejší demokracie. Žádost policie o vydání poslance Josefa Vondrušky k trestnímu stíhání doprovázená vysvětlením, že před rokem 1989 mučil jako bachař v minkovickém lágru politické vězně, však ukázala, že přinejmenším tahle jedna opora má poněkud vratké základy.
Literatura
Zabit u Resaky Tereza Brdečková AMBROSE BIERCE Šumava umírající a romantická Vladimír Karfík JOSEF VÁCHAL Umělec knižního obchodu Viktor Šlajchrt O knihkupcích se dějiny literatury zmiňují jen okrajově, zato v pamětech literátů sehrávají často velevýznamné role. Novinky Respekt Knižní novinky Co se čte v Respektu Ondřej Kundra Právě jsem dočetl knihu Prima Leviho Potopení a zachránění (1993), kterou napsal jako svoji poslední před sebevraždou. Harry a Frodo dávají naději Erik Tabery Co mají společného knihy J. K. Rowlingové a J. R. R. Tolkiena a proč stojí za to je číst.
Prvních 15 minut
Park uprostřed hutí Jan H. Vitvar Já to nevnímám jako katastrofu. Vždyť spousta lidí v tom rumišti vidí skryté poklady, ukazuje Vojtěch Bilišič (1980) na hromady, jež lemují cestu k trojici vápenných pecí někdejší Vojtěšské huti v areálu kladenské Poldovky.
Rozhovory
Ke kořenům vesmírného stromu Martin Uhlíř S kosmologem Andreiem Lindem o nekonečném řetězu stvoření a o záhadách vědomí
Téma
Z paneláku do země Gróňanů Jáchym Topol Pár turistických nešťastníků se každý rok z grónského vnitrozemí nevymotá a zůstane tam navždy.
Svět
Rozběhnutý Sarkozy Jaroslav Formánek Když na začátku roku 1990 Václav Havel coby nový československý prezident začal vykonávat státní návštěvy, prohlásil v Paříži Pavel Tigrid: Záhadní pyromani Markéta Pilátová Každý rok se hasiči v jižní Evropě modlí, aby celé léto či alespoň na podzim lilo jako z konve. Outsideři útočí v Iowě Jiří Sobota Američané si již za pár měsíců vyberou dva hlavní kandidáty, kteří se spolu příští rok utkají o nejdůležitější prezidentský úřad na světě.
Úspěch
Obchodník se železnou vůlí Adam Šůra Ten den nebylo Zdeňku Hlavešovi do zpěvu.
Ekonomika
Uvnitř Googleplexu The Economist Google se zatím nemá čeho obávat. Většina uživatelů ho používá zcela bezstarostně.
Česko
Euro bude, někdy Tomáš Sachr Letmý pohled napovídal, že přípravy na přijetí eura běží slušným tempem. Dva muži ve straně Ondřej Kundra, Tomáš Pavlíček Jak chce ODS ukončit zničující duel Topolánek–Tlustý. Co kdyby Silja Schultheis „Vždyť to je naprosto hrozné,“ bouří se kamarádka z Německa, která je zrovna na návštěvě v Praze. Pohádka pro české děti Adam Šůra Příklad z Chomutova ukazuje, jak by měla v Česku vypadat výuka budoucnosti: biflování musí nahradit umění shánět informace, týmová práce a propojování různých oborů. Změna přístupu, oficiálně nazývaná „školní vzdělávací program“, už dva roky experimentálně běží na šestnácti školách v zemi. Pod vládou ČEZ Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný, Marek Švehla Podivný vztah politiků a manažerů ČEZ se rodil už na samém začátku 90. let.
Na pozvání
Dovolené prázdniny Ivo Mathé (1951) je rektor Akademie múzických umění. Chvála bezčasí Pavel Kosatík (1962) je historik.
Blogy
Trochu moc jídla – z papíru Lenka Rubensteinová Čím dál víc si lámu hlavu, jak přinejmenším neurychlovat sebezkázu lidstva nepotřebným plýtváním.
Dopisy
Dopisy Dopisy našich čtenářů
Komentáře
Bez eura Jiří Sobota Topolánkova vláda odsunula na neurčito termín přijetí společné evropské měny eura a řekla tím na sebe hned několik nepěkných věcí. Školy nejsou obchvat Marek Švehla Dana Kuchtová: „Vláda chce snižovat výdaje, tak bychom měli růst platů řešit spíš cestou evropských fondů.“ Osamělý český boj v Evropě The Economist Existují dva způsoby, jak se rychle stát černou ovcí v klubu, do kterého vás nedávno přijali. Švejnarem na Klause Erik Tabery Po Jiřím Dienstbierovi zaznívá z opozičních řad další jméno možného kandidáta na prezidenta – Jan Švejnar.
Vaše otázky
Jak se můžu odhlásit ze státního penzijního systému? Respekt Rád bych věděl, kam mám zajít, abych se mohl úplně odhlásit ze státního penzijního systému.
Z kraje
Náš les v Německu Anneke Hudalla Jediná pomoc snad přijde shora. O tom chebský starosta Jan Svoboda (ODS) v poslední době přemýšlel již několikrát. Nikoli z nebes, to se rozumí. Nýbrž od Karla Schwarzenberga, ministra zahraničí. Ta věc, o kterou jde, přitom na první pohled vlastně nevypadá, že by nutně vyžadovala zásah vysoké diplomacie. Město Cheb chce prostě prodat kus lesa – a dokonce už má zájemce. Přesto se ten obchod stal předmětem kuriózního zápasu. Chebský les se totiž nachází v Bavorsku. A koupit ho nechce nikdo jiný než bavorská vláda.
Krátce
Krátce Respekt Přehled o dění v uplynulém týdnu.
Minulý týden
Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalího čísla Minulý týden Ivan Lamper Události minulého týdne.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte