2007-1645-mobr-1335-12.gif
2007–1645-mobr-1335–12.gif • Autor: Respekt

2007-1645-vobr-1335-12.jpg
Fotografie: Abdullah Gül. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Hayrünnisa Gülová vyrazila na rady k módnímu návrháři. Potřebuje vyřešit dilema hodné chytré horákyně – chce, aby její vlasy byly pečlivě zakryté, ale zároveň potřebuje, aby šátek ani omylem nepřipomínal hlavní důvod, proč ho vlastně nosí. Paní Gülová je zbožná muslimka v úzkostlivě sekulárním Turecku. Její manžel Abdullah Gül se jako kandidát vládnoucí islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) téměř jistě stane tureckým prezidentem. A turecké zákony znemožňují nosit na půdě veřejných institucí muslimské závoje či jiné náboženské symboly. Pokud se v prezidentském paláci objeví žena, jejíž vlasy zakrývá muslimský šátek, vstoupí Turecká republika do nové doby.

Zkouška ohněm

Spory o to, zda si budoucí paní prezidentová zakryje hlavu kusem látky, či ne, nám mohou připadat úsměvné, jenže v Turecku jsou takovéto symboly vnímány velmi citlivě. Zakladatel republiky Mustafa Kemal Atatürk byl přesvědčen, že islám je brzdou modernizace. Ve 20. a 30. letech zrušil islámské řády i náboženské školy, mešity přešly pod správu státu, nošení náboženských oděvů a symbolů na veřejnosti bylo zakázáno. Jakékoliv náznaky možného spojování islámu a politiky dlouho vyvolávaly masivní protesty a několikrát je ukončil zásah armády.

Jenže Atatürkova vize se postupně mění. Už od roku 2002 v Turecku úspěšně vládne islamistická Strana spravedlnosti a rozvoje, která zemi přinesla nebývalou…

200735-vobr-obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200735-vobr-obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte