200732-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/32

Koupit vydání
200731-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 29. 7. – 5. 8. 2007 200733-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 12.–19. 8. 2007
Editorial
Editorial Erik Tabery Má vést pobyt ve vězení k nápravě odsouzeného, nebo to má být jen trest, který znepříjemní život?
Zahraničí
Neduhy z nadbytku The Economist Evropané jsou v dějinách lidstva vývozem svých nemocí pověstní. A zdá se, že tak činí dodnes, i když poněkud neotřelým způsobem. Dvě tváře Ukrajiny Jaroslav Formánek Letadlo z Vídně rapidně klesá a zelené moře rozlité do všech stran se přibližuje. Abe u konce s dechem David Mervart Japonská vládnoucí strana prohrála volby po padesáti letech téměř nepřetržité vlády. Obchod pro prezidenta Mušarafa Marek Švehla Těžko se to měří, jde ale možná o nejdůležitější bitvu války Západu proti islámským radikálům.
Profil
Opravdu v Dárfúru Markéta Pilátová OSN odsouhlasila vyslání 26 000 modrých přileb do súdánského Dárfúru. Tamní genocida trvá již čtyři roky, stála životy více než 200 000 lidí a o střechu nad hlavou připravila téměř dva miliony běženců. Milující Homer Simpson Jan Gregor V internetovém hlasování vyhlášeném BBC ho Britové zvolili největším Američanem všech dob. Murdochův kauf Markéta Pilátová Mediální magnát Rupert Murdoch má na svém kontě o pět miliard dolarů méně a ve své moci přední ekonomický deník The Wall Street Journal.
Dopisy
Dopisy Dopisy našich čtenářů
Trendy
Měkký podbřišek Evropy Ivajlo Dičev Ivajlo Dičev (1955) je spisovatel a esejista, je profesorem kulturní antropologie na univerzitě v Sofii, několik let přednášel ve Francii a v USA. Ve svých esejích a komentářích se věnuje balkánské identitě, migraci a urbánní antropologii. Napsal také několik románů a vyšly mu sbírky povídek. Noví barbaři Dubravka Ugrešičová Dubravka Ugrešičová (1949 v Záhřebu) je chorvatská spisovatelka, žije v Amsterodamu. Modlitba o déšť Adam Michnik Adam Michnik (1946) je historik a spisovatel, je jednou z nejvýraznějších osobností současného Polska.
Polemika
Nechat to zarůst, nebo ne? Jaromír Bláha, Martin Braniš Středoevropský prales totiž není nekonečný svět ponurého, vlhkého stínu. V pestré mozaice se tam střídají mohutné stromy a světliny.
Domov
Zařízli Kohouta Silvie Lauder Přestože se ta zpráva vlastně dala čekat a sám hlavní hrdina o ní věděl měsíce dopředu, zaskočilo současné odvolání evropského velvyslance Jana Kohouta nejen veřejnost, ale i koaliční partnery. Můj vrah VZP Ondřej Kundra, Pavel Černý To slunečné červencové poledne nevěštilo nic dobrého. Praktický lékař z šumavského Vacova Bohumír Doul se totiž s úderem dvanácté pustil do psaní svého vlastního úmrtního listu. Tajemství českých věznic Tomáš Sachr Když před deseti lety vyšel před bránu bělušické věznice, měl v tašce dvě potrhaná trika, výuční list prodavače a jízdenku do Prahy. Státní úředníci v tu chvíli odškrtli dalšího napraveného zločince a také úsporu devíti set korun za den – tolik v Česku v průměru stojí věznění jednoho člověka. Nastavená romance Kateřina Čopjaková V přízemí jednoho z brněnských činžáků tiše vrčí několik luxusních mrazáků. Teploměr na ulici šplhá ke třicítce, ale tady je příjemně. Proč zrovna já? Vladimír Ševela Doprostřed počítačové komunity v Ostravě udeřil blesk. V polovině července policie obvinila čtrnáct místních lidí, převážně studentů, z porušování autorských práv. Provinili se tím, že stahovali a poté si po internetu předávali filmy, hudbu a software.
Kultura
Čarodějnice Jaroslav Formánek Marie Ndiaye Ženám patří půlka nebe Jiřina Šiklová Pavla Frýdlová (ed.) Novinky Respekt Knižní novinky Král Ubu Lukáš Jiřička Kateřina Miholová Co se čte v Respektu Jan Gregor Vykořeněnost je hlavní téma ceněného románu Den co den mladé německé autorky Terézie Mory, pocházející z maďarského Šoproně. Smrt je jen usínání Jan H. Vitvar Když byl Karel Srp sesazen z funkce ředitele Galerie hl. města Prahy, více než důvody odvolání tohoto kunsthistorika zajímalo, jestli se mu do galerie podaří dostat podle plánu veškerá díla ústřední postavy československé avantgardy Jindřicha Štyrského. Potřebují novináři webšerifa? Adam Javůrek Česká internetová žurnalistika se pomalu vymaňuje z role malého děcka, kterého velcí sourozenci tisk a televize neberou moc vážně. Návrat rozvracečů civilizace Pavel Klusák Když dnes není v kapele potřeba někoho exhumovat, vrací se po letech na scénu. Zvláštní podmínky pro dva režiséry Tereza Brdečková Společný odchod obou umělců ve stejný den minulého týdne je symbolický. Ingmar Bergman a Michelangelo Antonioni přežívali jako poslední z pětice poválečných „veleknězů“ filmového umění. Tichý muž na Divokém západě Jan Gregor Dvanáctého srpna uplyne čtvrtstoletí od úmrtí Henryho Fondy. Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Nové nahrávky Pavel Klusák Hudební novinky
Literatura
Čarodějnice Jaroslav Formánek Marie Ndiaye Ženám patří půlka nebe Jiřina Šiklová Pavla Frýdlová (ed.) Novinky Respekt Knižní novinky Král Ubu Lukáš Jiřička Kateřina Miholová Co se čte v Respektu Jan Gregor Vykořeněnost je hlavní téma ceněného románu Den co den mladé německé autorky Terézie Mory, pocházející z maďarského Šoproně.
Civilizace
Dům a domov Václav Cílek Zhruba dvě třetiny Evropanů a Američanů sdílejí stejný sen – mít vlastní dům s malou zahrádkou. Tváře za zrcadlem Pavla Koucká Roky tradovaná představa přisuzující schopnost sebeuvědomování pouze lidoopům a lidem se začala hroutit. Slonice Happy, která pozná vlastní obraz v zrcadle, ji pohřbila definitivně. Dostala jsem úkol Petr Koura, Pavlína Formánková Bývalá prokurátorka nejspíš není jedinou žijící osobou, která je za justiční vraždu zodpovědná. Milan Moučka, jeden z nejbrutálnějších komunistických vyšetřovatelů, nebyl za své činy nikdy potrestán.
Rozhovory
Berme ty vyhrůžky vážně Karel Hvížďala Luboš Dobrovský (75) je novinář a politik. Začínal v Československém rozhlase, pracoval v Literárních novinách, Plameni a v době normalizace i v nejrůznějších dělnických profesích.
Jednatřicítka
Středa muže, který začíná znovu František Kocourek Ano, jsem úředník. Každé ráno krom soboty a neděle vyrážím pěšky do práce. Vadí nevadí Petra Hůlová Jiný kraj, jiný mrav. V minibusu pro devět lidí je nás namačkáno šestnáct. Osud sloního muže Petr Třešňák „Už nejsi Sloní muž, teď jsi Romeo.“ Moment, kdy krásná Anne Bancroftová políbí na tvář nejohyzdnějšího muže Anglie, asi málokterému divákovi filmu Davida Lynche nevehnal slzy do očí. Privatizace IPB Respekt Před deseti lety byla privatizována IPB. Třicet šest procent, která patřila státu, koupila Nomura.
Ekonomika
Nepostradatelní ekonomičtí outsideři Adam Šůra Učitelé, lékaři, zdravotní sestry. Mnozí z nich jsou schopní, dynamičtí a mají rádi svou práci. Mají vzdělání a praxi v oboru a bez jejich výkonu se žádná civilizovaná země neobejde. Přesto mají mizerné či nanejvýš průměrné platy. Jaké kouzlo je drží na jejich místě? Kupte si Broučka Tomáš Sachr Znělo to dobře a vypadalo to jednoduše. Co takhle vydat na jednom DVD to nejlepší, co loni zesnulý režisér Jan Špáta natočil během celého života?
Kulturní servis
Tichý muž na Divokém západě Jan Gregor Dvanáctého srpna uplyne čtvrtstoletí od úmrtí Henryho Fondy. Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Nové nahrávky Pavel Klusák Hudební novinky
Komentáře
Kauza Uzunoglu (ne)končí Jaroslav Spurný Yekta Uzunoglu je v plném rozsahu žaloby nevinen, rozhodl minulý týden odvolací soud. Čas pro peněžní restrikce The Economist Bankéři a investoři sice možná nebudou souhlasit, ale vlna z poslední doby, kdy se účastníci finančních trhů hromadně zbavují cenných papírů, vůbec není nic špatného. Turecko do Unie patří Mustafa Akyol Když člověk pochopí politické a sociální poměry v Turecku, zjistí, že námitky vůči tureckému členství v EU nejsou zcela podložené. Namísto toho začíná postupně objevovat argumenty, které jsou pro turecké křeslo v Bruselu. Noční můra Nomura Jaroslav Spurný Česko se stále nemůže zbavit dědictví bankovního socialismu 90. let. Proto jsme svědky nové bitvy o IPB. Testování Dienstbierem Erik Tabery Politiky volba prezidenta příliš nezajímá, a navíc se Václav Klaus na Hradě vlastně hodí všem.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Propad amerických zásob ropy vytlačil cenu jednoho barelu na ještě nikdy nedosažených 78,77 dolaru. Zemřeli Michelangelo Antonioni a Ingmar Bergman. Sněmovna rozhodla, že volba nové hlavy státu se bude konat příští rok 7. nebo 8. února. Na česko-rakouské hranici vzniklo osm nových přechodů.
Výběr z webu
Asi se naučím kouřit Petr Bažant Ano, na stará kolena se chci naučit kouřit. Tedy alespoň, ač nekuřák, dostávám stále častěji chuť na cigaretu. Souvisí leukemie s jadernými elektrárnami? Miroslav Šuta Nová vědecká studie naznačuje častější výskyt leukemie u dětí v okolí jaderných elektráren.Získají odpůrci reaktorů nový argument? Hasta la vista, Fidel Ivan Derer V počtu dezercí se Kuba stala vítězem Pan-amerických her. Kdyby to nebylo tak smutný, bylo by to fakt k smíchu.
Téma
Když obr posiluje The Economist Čínská lidově osvobozenecká armáda mohutně investuje, aby se vojenská síla Číny vyrovnala její hospodářské moci.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte