Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Tváře za zrcadlem

Roky tradovaná představa přisuzující schopnost sebeuvědomování pouze lidoopům a lidem se začala hroutit. Slonice Happy, která pozná vlastní obraz v zrcadle, ji pohřbila definitivně.

Fotografie: Ti v jezeře nám neublíží. (Slon může poznat svůj odraz) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Ti v jezeře nám neublíží. (Slon může poznat svůj odraz) - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Včerejší party se nějak protáhla a ráno vás zastihlo ve chmurné náladě. „No nazdar, ty vypadáš!“ řeknete svému obrazu v zrcadle a do práce se vám chce o to méně. Zvlášť když si uvědomíte, že vaši kolegové budou určitě svěží a jako ze škatulky.

Banální situace, nad níž se málokdo pozastaví, není z psychologického hlediska nezajímavá. Úvaha, kterou jste právě provedli, totiž vyžaduje mimo jiné i schopnost sebeuvědomění – vlastnost, o níž nezřídka opíráme své lidství. Roky tradovaná představa přisuzující schopnost sebeuvědomování pouze lidoopům a lidem se začala hroutit. Slonice Happy, která pozná vlastní obraz v zrcadle, ji pohřbila definitivně. Skutečnost, že si sami sebe uvědomujeme, bereme jako samozřejmost. Uvědomují si však sebe sama i jiní lidé? Nevíte, ale většinou se domníváte, že ano. Chovají se přece tak, jako by to uměli: například relevantně používají pojmy „já“, „mne“ a podobně. Ale co zvířata, která mluvenou řečí nevládnou? O jejich schopnosti sebeuvědomění vědci dříve pochybovali, experimenty poslední let ale ukazují, že v mnoha případech neprávem.

Chytrá slonice

Zajímavý posun v našem pohledu na schopnosti zvířat přinesl pokus, jehož výsledky loni publikovali vědci z Yerkesova národního střediska pro výzkum primátů v Atlantě. Slonici Happy, chované v bronxské zoo v New Yorku, odborníci…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

200732-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.