200731-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/31

Koupit vydání
200730-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 22.–29. 7. 2007 200732-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 5.–12. 8. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Minulý týden zasáhl americkou burzu největší propad akcií za posledních pět let a Velkou Británii zalila největší voda od časů, kdy tam začali s měřením srážek.
Komentáře
Všichni prezidentovi mladí soudci Snahu dvou mladých justičních čekatelů vymoci si u soudu na prezidentovi republiky jmenování soudcem vidí každý jinak. Právo má právo Jaroslav Spurný Za ekonomickou svobodu jsme zaplatili 500 miliard korun v loupežích a tunelech. Šlapu, ani nevím jak Jaroslav Formánek Proč potřebuje profesionální fotbalista několik dní odpočinku po utkání, jež trvá devadesát minut, a špičkový cyklista, který šlapal více než pět hodin, pouze jednu noc? Co s klesající populací The Economist Panika, že bude nedostatek zdrojů, která vládla během 70. a 80. let minulého století ustoupila novým obavám: že počet lidí na světě pravděpodobně začne klesat. Někteří lidé to považují za důvod k oslavě, jelikož na naší planetě je očividně příliš mnoho lidí. Ale z jakého hlediska příliš mnoho? Korunové dostihy Petr Fischer Pocit ekonomické nadřazenosti nad Slováky v Česku zůstává. Jenže časy se podstatně změnily. Jenom za poslední rok slovenská koruna vůči české měně posílila o 12 slovenských korun a dnes se pomalu blíží k 90 procentům ceny.
Civilizace
Nenechte to zarůst Martin Konvička, Lukáš Čížek Podobně jako putovali bizoni Severní Amerikou, táhla kdysi stáda býložravců také Evropou. Spirála dějin Jiří Suk Můžeme čas jen měřit, nebo jej lze také vnímat a poznávat v jeho kvalitě? Odtajněná hvězdná válka Jaroslav Formánek Na stopy člověka na Měsíci, na roboty jezdící po Marsu a na rakety letící mimo sluneční soustavu jsme si zvykli jako na samozřejmý důkaz vysokých ambicí lidstva.
Dopisy
Dopisy Četl jsem vaši argumentaci k věci radaru a přišlo mně to jako užití dobré technologie v nevhodném prostředí, třeba jako běžné elektroinstalace ve vlhkém prostředí.
Polemika
Dalšího papeže už raději ne Petr Placák, Zdeněk Zacpal V Respektu č. <a href="http://respekt.cz/c1-36301750-jozef-tiso-a-certuv-skleb">24/07</a>jsme přinesli text Petra Placáka, kde se autor zamýšlí nad vztahem římskokatolické církve a slovenského kněze a prezidenta Jozefa Tisa a ve kterém se také dotýká instituce papežství.
Kultura
Co na to říká YouTube volič? Jan H. Vitvar Na YouTube si člověk může vybudovat slušnou závislost. Darkmans Ladislav Nagy Nicola Barkerová Návrat Martin Porubjak Bernhard Schlink Novinky Respekt Knižní novinky Co se čte v Respektu Jáchym Topol Celý den jsem proležel v slunné zátoce. Své bronzové tělo jsem občas vnořil do hlubiny. Historikova historie Vladimír Karfík Aron Jakovlevič Gurevič Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Pražským metrem s Ivanem Medkem Jan H. Vitvar Před stanicí Roztyly na trase C Ivan Medek svým nemelodickým a vlastně nijak zajímavým hlasem zahlaholil: &ndash; Stanice Roztyly, původně Primátora Vacka. Kdo to vlastně byl? Duté hlavy a pouštní Louvre Jaroslav Formánek Francouzské vládě vykořisťování dělníků nevadí, dostane za to od Emirátů dobře zaplaceno. Nebeští jezdci na chalupě Pavel Klusák Kdybychom to plánovali, kdybychom usilovali o spolupráci těch, kteří se v naší kapele sešli, nikdy by to nevyšlo, pravil George Harrison prozaicky k projektu z konce 80. let. Vždycky všechno přežiju Jan Gregor Fotografa a režiséra Marcose Prada (1961) nešlo minulý týden v Uherském Hradišti přehlédnout. Hrobník mimo dobro a zlo Jan Gregor Letní filmová škola v Česku představila zakladatele brazilského hororu Josého Mojicu Marinse. Chillout v Uherském Hradišti Ondřej Kundra V sobotu v jedenáct dopoledne bylo na Letní filmové škole akreditováno 5048 návštěvníků.
Výběr z webu
V úplně jiném světě Petr Olmer V dnešních Arab News v sekci Islam in Perspective se řešilo, jestli správný muslim může pečovat o své vlasy a zda si může stříhat vousy. Český prezident: přímá volba a omezení pravomocí? Viktor Dvořák Přijetí koncepce ČSSD na změnu postavení prezidenta by přineslo české politice víc škody než užitku. Skutečně je mučednictví romantické? Tomáš Kolský Donedávna bych si netroufal odhadovat, kam až sahá sdílení hodnot mezi Východem a Západem.
Literatura
Darkmans Ladislav Nagy Nicola Barkerová Návrat Martin Porubjak Bernhard Schlink Novinky Respekt Knižní novinky Co se čte v Respektu Jáchym Topol Celý den jsem proležel v slunné zátoce. Své bronzové tělo jsem občas vnořil do hlubiny. Historikova historie Vladimír Karfík Aron Jakovlevič Gurevič
Kulturní servis
Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Pražským metrem s Ivanem Medkem Jan H. Vitvar Před stanicí Roztyly na trase C Ivan Medek svým nemelodickým a vlastně nijak zajímavým hlasem zahlaholil: &ndash; Stanice Roztyly, původně Primátora Vacka. Kdo to vlastně byl?
Ekonomika
Není infrastruktura, není civilizace Alexandre Gajdamacký Prognóza předpovídá Rusku, kdy bude bohaté a mocné a z koho si má vzít příklad. Kam až spadne dolar The Economist Londýn nikdy nebyl levnou destinací, avšak letos v létě se americkým návštěvníkům britského hlavního města budou peněženky vyprazdňovat ještě o něco rychleji než obvykle. České továrny na světlo Pavel Černý Solární elektrárna, která by měla tento týden v severočeském Úštěku zahájit provoz, přišla majitele na 59 milionů. Investoři si slibují, že navzdory nijak zvlášť ideální poloze České republiky se investované miliony díky státním dotacím vrátí už v průběhu několika příštích let.
Domov
Úspěch Ondřeje Mátla Ondřej Kundra Pokaždé, když ráno odemyká dveře své kanceláře, ví, že si právě plní svůj velký sen. Televize jde do lepších časů Ondřej Kundra Česká televize opět řeší nezávislost na politické moci. Je to sice stále dokola, ale tentokrát alespoň napínavější než kdykoli předtím. Po sedmi letech od televizní krize se boj dostal do nové fáze. Čím dál víc politiků totiž říká, že televize pod faktickým dohledem stranických matadorů je neudržitelný přežitek. Odvážlivci v toulavých autobusech Adam Šůra Skoro třetina Čechů &ndash; říkají průzkumy &ndash; vyráží na dovolenou autobusem. Ruce pryč od Krejčíře, boys Jaroslav Spurný Říct, že si uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř (38) užije šťastné a bohaté stáří v Jihoafrické republice &ndash; jak se to nyní jeví po rozhodnutí tamního soudu &ndash; by bylo trochu odvážné tvrzení.
Profil
Zkrocení svéhlavé Cécilie Jaroslav Formánek Když vystupovala minulý týden z letadla v Sofii, vyvolala větší pozornost než bulharské zdravotní sestřičky, které vyprovázela na svobodu po jejich letitém věznění v Libyi. Na památku Müheho Marek Švehla Tu tvář už si člověk bude pamatovat do konce života. Tvář paradoxu, rarity, tvář estébáka, který se postavil proti zlu na stranu pronásledovaných.
Zahraničí
Testosteron jede ve žlutém trikotu Bára Procházková Cyklistický závod Tour de France doprovázejí další dopingové aféry. Německá média se bouří. Zatím neprohraná válka Tomáš Vlach Zprávy o únosech v současném Afghánistánu svědčí o tom, že Tálibán převzal úspěšnou taktiku svých bratrů z Iráku. Turecký speciál do Bruselu Lucie Tunkrová Evropa má zase o čem přemýšlet. Ještě nedávno brázdily ulice tureckých měst milionové demonstrace za sekulární stát proti islamizaci a zdálo se, že Turecko neví, kudy kam.
Jednatřicítka
Účet za povodně Respekt Nebývalé výkyvy počasí, extrémy, rekordy... Čtvrtek usazené čarodějky Pavlína Brzáková Vítr se prohání domem. Tahle část barokního purkrabství připomíná &bdquo;vidrholec&ldquo;, jak s oblibou nazývá stav &bdquo;netěsnící okna/dveře&ldquo; moje máma. Bajka Jiří Kratochvil Ezop, La Fontaine, Krylov a jejich moderní a postmoderní následovníci zjistili... Císař na objednávku Ondřej Nezbeda Každému ze sedmi popravujících vojáků vložil do dlaně zlatou minci s prosbou, aby mu nestříleli do obličeje.
Trendy
Různé barvy Istanbulu Elif Shafaková Elif Shafaková (1971) je turecká spisovatelka, ale své romány píše i anglicky. Virtuální neřesti Peter Singer Peter Singer (1946) je profesorem bioetiky na Princetonské univerzitě a profesorem-laureátem na Melbournské univerzitě. Horší než pat János Széky János Széky (1954) je novinář, esejista a překladatel, je také editorem a komentátorem maďarského týdeníku Élet es Irodalom.
Téma
Šťastné dětství v sektě Vladimír Ševela Rodiče je připravovali na úplně jiný život, než jaký žili skoro všichni kolem. Chtěli je naučit jinému pohledu či ochránit před špatností světa a někdy je kvůli tomu schovali za skutečnou či pomyslnou zeď.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Nebem nad Českou republikou prolétla Mezinárodní kosmická stanice. Noviny přinesly zprávu, že velká voda zaplavila Velkou Británii. Družstvo pěti českých středoškoláků vyhrálo fyzikální olympiádu v íránském Isfahánu. Harry Potter porazil diváckou oblibou Zdeňka Svěráka. Vláda odvolala českého velvyslance při EU Jana Kohouta.
Rozhovory
Vypadali jsme jako obrozenci Ondřej Nezbeda, Silvie Lauder Ladislav Horáček (1947) založil první soukromé polistopadové nakladatelství v Česku a vybudoval z něj důležitou kulturní instituci; jeho Paseka vydává např. edici Velkých dějin zemí Koruny české, nejrozsáhlejší počin svého druhu v české historii.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte