200730-vobr-01_obalka_velka.gif

2007/30

Koupit vydání
200729-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 15.–22. 7. 2007 200731-vobr-01_obalka_velka.gif Vydání 29. 7. – 5. 8. 2007
Editorial
Editorial Martin M. Šimečka Je cosi zneklidňujícího na růstu bohatství ve světě. Obrovské a stále rychleji se zvětšující množství peněz, které plodí už nejenom Evropa a Amerika, ale i Čína, Rusko a Indie.
Komentáře
Rusko kazí atmosféru Luboš Dobrovský Prezident Putin oznámil, že vzhledem k rozpínavosti NATO odstupuje od dohody o konvenčních zbraních v Evropě. Pravé důvody jsou ale jiné. Příliš úspěšné Česko Erik Tabery Jestli si někdy zdejší kraj zasloužil označení ekonomický tygr, tak dnes. Česká politika, a zejména pak schopnost spravovat finance a právo, značně zaostává za boomem společnosti. Co dnes jen skřípe, může v budoucnosti přinést velké problémy. Sport pro kachní žaludky Jan H. Vitvar Trpělivost s nečistým sportovním zákulisím letos došla německým veřejnoprávním stanicím ARD a ZDF. Upozornily, že jakmile se na Tour de France objeví dopující cyklista, přenosy okamžitě ukončí. A slovo dodržely. Hledá se Condoleezza Balogová Marek Švehla Rasismus v podání Janáčkové vyprovokoval debatu, jaká tady už dlouho nebyla. Díky tomu všemu se však dobře ukázala jistá setrvačnost české mainstreamové diskuse, kdy se bílá většina neustále jen utvrzuje ve své zásadní pravdě: problém způsobují sami „Cikáni“, protože neplatí nájem, ničí přidělené byty, kradou a flákají se na sociálních dávkách. Íránské jaderné otazníky The Economist Útok by znamenal obrovský hazard. I kdyby dokázal íránský jaderný program zpomalit nebo zastavit, způsobil by další trhliny v amerických vztazích s muslimským světem. A íránští vůdci by úder zcela jistě vrátili.
Zahraničí
Mráz na lince Londýn–Moskva Alexandre Gajdamacký Rusko touží po členství v západních strukturách, přesto se neváhá pustit do sporu jako vystřiženého z časů studené války. Nekamenujte Bulhary Tereza Šupová Už půl roku mají úředně stvrzeno své unijní evropanství, ale společný osud se zatím projevil v jediném: u sousedů na Západě o nich narostl počet negativních zpráv. Cyklisté a Maďaři Martin M. Šimečka Nový lesnický zákon udělal z cyklistů a jezdců na koních nežádoucí osoby a vyhnal je z lesů, přesněji přikázal jim jezdit jen po lesních cestách, které ale nijak nedefinuje. Na cestě domů Jiří Sobota Gary Anderson totiž jako jeden z mála nepopisuje situaci po předpokládaném stažení Američanů z Iráku jako katastrofu. „Upřímně si myslím, že to nebude apokalypsa,“ citoval plukovníka minulý týden deník The Washington Post. „Bude to ale ošklivé.“
Profil
Zapaterův pokec s teroristy Markéta Pilátová Teroristy to začalo a teroristy to také končí. Alespoň co se týče vlády socialistů v čele s premiérem Zapaterem (46). Dostali se k moci po krutých atentátech al-Káidy před třemi lety v Madridu a dnes může baskický teror zamíchat mocenským rozložením Španělska znovu.
Ekonomika
Agenda pro Zoellicka Zdeněk Kudrna Má Světová banka pomoci s reformou soudů, postavit elektrárnu, nebo půjčovat peníze? Jak najít a udržet talenty The Economist Vlna zájmu o účetní se nečekaně zvedla v roce 2002 v souvislosti se spektakulárním krachem firmy Arthur Andersen, Uplynulo pár let a zbylí účetní giganti Deloitte Touche Tohmatsu, Ernst & Young, KPMG a PricewaterhouseCoopers (PwC), též známí jako Velká čtyřka, většinou ustoupili zpátky do stínu a vytratili se z povědomí veřejnosti. Zajímaví však zůstávají dále, především díky tomu, jak řídí své lidi.
Rozhovory
Musíme zastavit a otočit ten trend Erik Tabery <strong>Často jste deklaroval, že jste spokojen s dnešním prezidentem. Budete volit Václava Klause i příští rok?</strong> Ještě jsem neslyšel jediné jméno kandidáta, který by mi dával záruku, že by byl lepší prezident než ten současný.
Domov
Zničím radar, čestné slovo Ondřej Kundra Šéf opozice vytáhl silnou kartu ve hře o americkou základnu v Čechách. Tajemství staré kosti Silvie Lauder Oznámení, že se místní badatelé chystají důkladně prozkoumat DNA Přemyslovců, roztočilo začátkem prázdnin fantazii veřejnosti na plné obrátky. Epochální výlet pana Broučka za limity Adam Šůra Krátká zpráva z míst, jež první potkají českou budoucnost. Kafka by se divil Kateřina Čopjaková Mladá pražská úřednice Sabrina Sečková se proměnila v knihu. Tento zázrak může dosvědčit zhruba dvě stě svědků, kteří to viděli na vlastní oči. Někteří z nich si dokonce Sabrinu neváhali vypůjčit a přečíst. Proč se Češi už zase zabíjejí Jaroslav Spurný Podle statistiky OECD se Česko dostalo loni mezi špičku členských zemí organizace v poklesu smrtelných nehod. Letos je to horší, &bdquo;smrťáků&ldquo; u nás zase přibývá.
Téma
Švédové dobyli Lužici Adam Šůra, Anneke Hudalla Ve východním Německu už kvůli dolům zmizelo 136 obcí a brzo možná přibudou další. Nucené stěhování tu postihlo poslední slovanskou menšinu v zemi.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů našich čtenářů.
Polemika
Co s ostatními Terezkami Jaroslav Spurný Případ desetileté Terezky vzrušil českou veřejnost ve chvíli, kdy ji soudce poslal kvůli sporům rodičů na psychiatrii. Jenže podobných hádek o dítě jsou v Česku desetitisíce. Jak, a zda vůbec, má tedy stát do nich zasahovat?
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Teploty strhaly rekord a vystoupaly až ke čtyřiceti stupňům Celsia ve stínu. Nad západními Čechami prolétlo tornádo. Do kin vstoupil Harry Potter a Fénixův řád.
Jednatřicítka
Mimochodem Jan Balabán Málem jsem na něj šlápl. Natažený jako sama vůle v bezobratlém těle hnědém a kyprém jako kousek obživlé čokolády s očima na stopkách vystrčenýma vpřed. Jeden den v životě Vojtěch Peřina Po deseti dnech nezávislého cestování v Číně máme na kontě první noc bez troubení aut, křiku a bouchání v narvaných ulicích, prostě absolutní ticho. Ve hvězdách Petr Třešňák Na Středním východě byste našli jen málo mocných mužů, kterým neležel v žaludku. Politici v Izraeli, Arafatova Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), vlády a tajné služby arabských států &ndash; ti všichni měli důvod jeho obrázky nenávidět. Respekt před 10 lety Respekt Před 10 lety vrcholily moravské povodně. Respekt tehdy přinesl reportáž z oblastí, odkud už opadla voda a kam se začínali sjíždět pojišťovací agenti.
Trendy
Potěmkinova olympijská vesnice Viktor Jerofejev Miluji Soči. Je to naše subtropická pevnost. Od té doby, co patří krymské subtropy Ukrajině, je to v celé zemi jediné místo, které úspěšně bojuje s ruskými mrazy. Slovensko, má rezervní vlast Andrzej Stasiuk Občas si zajedu na Slovensko pro klobásu. V Polsku obvykle unikám před supermarkety jako před ohněm, protože se jich bojím. Ale bardejovská Hypernova a Billa mě z nějakých nejasných důvodů přitahují.
Eseje
Náboženství a ateismus se vracejí Umberto Eco Krátce po válce vycházel v Itálii tvrdě protináboženský týdeník Don Basilio. Skrze něj a také skrze vyprávění svého otce jsem si zrekonstruoval duševní stavy laické předfašistické Itálie 19. století, kdy faráři byli pro každého vlastence jen černí havrani - když šli kolem, člověk si musel odplivnout, aby ho neuřkli.
Civilizace
Lupiči, čarodějnice a strach Václav Cílek Během velmi studených desetiletí malé doby ledové zažívali naši předkové v létě občas i extrémní horko a sucho. Nežijeme vlastně v obrácené situaci, kdy jedním z důsledků mimořádně teplého klimatu mohou být nečekaně tvrdé zimy jako ta na přelomu let 2005&ndash;2006? Chvála antropocentrismu Hana Librová Názor označený jako antropocentrický je v kruhu ochránců přírody vyřízený. Antropocentrismus však představuje širokou škálu postojů. Masová vášeň pro maso Kateřina Kadlecová Zdravotní stav Čechů se v první polovině 90. let minulého století výrazně zlepšil, což do velké míry souviselo se změnou stravovacích návyků. Jenže pak dorazily hamburgery a steaky. A pak přišla ptačí chřipka. Že by pánbůh seslal něco, co konečně zatočí s naším jídelníčkem?
Kultura
Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Uplakaný velbloud a nábor ornitologů Jan Gregor Televizní tip pro tento týden. Hudba Pavel Klusák To nejlepší z hudby pro tento týden. Génius, o kterém ještě nic nevíme Jan H. Vitvar Trvalo to víc než čtvrtstoletí, ale stojí to za to. Řeč je o ambiciózním knižním projektu <em>Dějiny českého výtvarného umění</em>, do kterého se Akademie věd vrhla už na počátku 80. let a jehož poslední část se právě teď objevuje na pultech. Indián a Červená karkulka Jaroslav Formánek Co mají společného mexický malíř Francisco Toledo a sdružení českých umělců Che co Art? Především to, že je v Česku skoro nikdo nezná. Seznamka přes aukci David Antoš S pozoruhodným nápadem, jak vylepšit klasické internetové seznamky přicházi server <a href="http://www.iminlikewithyou.com">iminlikewithyou.com</a>. Když hraje kaskadérka sama sebe Jan Gregor Silná auta a silné ženy v lahůdkové novince Quentina Tarantina. Irena, Vojtěch a Sufjan Pavel Klusák Žijí a hrají spolu od 80. let: vystudovaný cellista a skladatel Vojtěch a jeho žena Irena, vedená víc citlivostí samouka a léty cizelovanou vizí. Boty a značky Vladimír Karfík Anna Zonová Angažovaný pozorovatel Erik Tabery Raymond Aron Co se čte v Respektu Aleš Balcar Co čtou redaktoři našeho týdeníku. Novinky Respekt To nejlepší knihy pro tento týden. Objevování Bible: Svatá Písma Izraele ve světle moderní archeologie Petr Sláma Israel Finkelstein, Neil Asher Silberman
Kulturní servis
Výstavy Jan H. Vitvar Ty nejlepší výstavy pro tento týden. Uplakaný velbloud a nábor ornitologů Jan Gregor Televizní tip pro tento týden. Hudba Pavel Klusák To nejlepší z hudby pro tento týden.
Literatura
Boty a značky Vladimír Karfík Anna Zonová Angažovaný pozorovatel Erik Tabery Raymond Aron Co se čte v Respektu Aleš Balcar Co čtou redaktoři našeho týdeníku. Novinky Respekt To nejlepší knihy pro tento týden. Objevování Bible: Svatá Písma Izraele ve světle moderní archeologie Petr Sláma Israel Finkelstein, Neil Asher Silberman
Výběr z webu
Na vratkých základech, na hřbetě sumce David Mervart V 10.13 ráno mne budí jeden pěkný otřes, několik dalších následuje. Japonsko ví, na čem je. Leží na tektonické linii čtyř geologických desek podsunujících se jedna pod druhou a jedna proti druhé. Jezdíme pomalu, brzdíme dopravu Petr Jelínek U nás ve Křtinách se jezdí rychle. Sousedi již přestali opravovat zídku, kde jim každý rok skončí několik automobilů... Zimbabwe: je to super, je to hyper... Aleš Tůma Na titulní strany a do televizního prime time ta zpráva pronikne málokdy, ale ekonomika kdysi bohaté země je v rozkladu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte