Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Kultura

Seznamka přes aukci

S pozoruhodným nápadem, jak vylepšit klasické internetové seznamky přicházi server iminlikewithyou.com.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Internetová síť usnadňuje řadu tradičních aktivit. Můžete ji využít k telefonování, čtení novin, půjčování i „půjčování“ filmů, téměř již vytěsnila běžnou korespondenci. Oblíbenými webovými službami jsou také seznamky. Jejich využívání je však na rozdíl od ostatních služeb stále vnímáno jako něco trochu pochybného, určeného jen zoufalým lidem neschopným jiného způsobu seznámení. S pozoruhodným nápadem, jak to změnit, přišla nová seznamka, kterou najdete na poněkud zvláštní adrese iminlikewithyou.com.

Podle tvůrce služby I’m In Like With You je hlavním problémem on-line seznamek paradoxně právě jejich jednoduchost a nenáročnost. Seznamky obvykle mají formu víceméně normální inzerce, přičemž poslat šablonovitou odpověď stovce lidí je otázkou několika minut. To však vede k tomu, že jsou převážně slečny zavaleny hromadou zpráv, a aby člověk měl vůbec nějakou šanci, že u někoho uspěje, musí jich poslat o to více.

Internetové seznamky navíc podle průzkumů nevyhnutelně odpuzují přitažlivé dívky. Při seznamování v přirozeném prostředí – v metru, v práci, na diskotéce – lidé oslovují podobně atraktivní protějšky. Neplýtvají energií na balení holek, u kterých nemají sebemenší šanci. Zato na internetu žádná taková bariéra neexistuje, vedle odpadnutí ostychu to také stojí minimum práce, a jak se říká, za pokus člověk nic nedá. Pro hezké dívky je tak kvalita odpovědí na inzerát mnohem nižší, než by odpovídala jejich atraktivitě, a volí proto raději jiné způsoby seznámení.

I’m In Like With You se tento oříšek snaží vyřešit pomocí jednoduchého nápadu: namísto inzerátů se jeho prostřednictvím lidé seznamují pomocí her-aukcí. Až do uzavření takové hry spolu uživatelé nemohou nijak komunikovat. Zájemci se pouze předhánějí počtem bodů, které do aukce vsadí. Po vypršení termínu si pak osoba, o kterou se hrálo, vybere z pěti lidí s nejvyšší sázkou, s kým z nich se chce zkontaktovat.

Body pro sázení si přitom uživatelé nemohou koupit. Pak by totiž ty nejlepší aukce vyhrávali ti nejbohatší, přičemž smyslem celého systému je něco jiného – prostě jen omezit počet odpovědí a přimět uživatele k hospodárnému zvážení svých možností. Body tak lidé získávají za různé aktivity typu vyplnění osobnostního profilu, odpovězení na řadu otázek, nahrání fotky apod.

Je ironií internetu, že jeho otevřenost a rychlost se pro toto médium stává v mnoha případech obtížně řešitelným problémem. S myšlenkou vytvořit nějakou umělou překážku této bezbřehosti ostatně nepřišla jako první I’m In Like With You. Již před několika lety se objevil – nikdy nerealizovaný – nápad, aby bylo posílání

e-mailů zpoplatněno nějakou mizivou částkou, a spamerům rozesílajícím miliardy zpráv se tak přestala jejich práce vyplácet.

Ukazuje se tedy, že svoboda a neomezenost internetu je v řadě případů spíše kontraproduktivní. S tím, jak se řada dalších lidských aktivit postupně přesunuje do digitálního světa, se tento fakt bude projevovat čím dál více.

Autor je redaktorem Lupa.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].