2007-1490-mobr-23internetR322007.gif
2007–1490-mobr-23internetR322007.gif • Autor: Respekt

2007-1490-vobr-23internetR322007.jpg
Autor fotografie: Archiv • Autor: Respekt

Česká internetová žurnalistika se pomalu vymaňuje z role malého děcka, které velcí sourozenci tisk a televize neberou moc vážně. Především díky Aktuálně.cz a iDNES.cz se ukazuje, jak silná může být. Stále je ale častý názor, že webové zpravodajství snese ledacos a že má nižší nároky na kvalitu a etiku než ostatní média. Důležitý krok na cestě za dospělostí může být etický kodex internetové žurnalistiky.

S nápadem kultivovat webové zpravodajství přišel nyní šéfredaktor serveru Lupa.cz Aleš Miklík. „Pokud by se širokou a otevřenou diskusí odborníků a novinářů samotných podařilo vytvořit etický kodex pro internetové novináře,“ píše ve své glose, „mohla by se nabídka informací na webu značně zpřehlednit tím, který titul by se k jeho dodržování přihlásil.“ Etický kodex by nebyl příkazem pro každého, kdo píše na internetu, spíše dobrovolným odznakem stavovské hrdosti a manifestem, že médium na sebe klade vysoké nároky.

Nápad vytvořit kodex online žurnalistiky zatím vyvolává rozporuplné reakce. Šéfredaktor největšího slovenského zpravodajského webu SME.sk Tomáš Bella v komentářích pod glosou hned přislíbil, že se do projektu zapojí. Oproti tomu šéf serveru iHNed.cz Daniel Dočekal je skeptičtější. „Novinařina je prostě novinařina. A pokud má ‚internetová novinařina‘ nějaké problémy, tak na to není potřeba nic specifického – je na to potřeba přistupovat…

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200732-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte