2007-1450-mobr-26AR312007.gif
2007–1450-mobr-26AR312007.gif • Autor: Respekt

2007-1450-vobr-26AR312007.jpg
Fotografie: Cílem už není Londýn, ale Měsíc, pane von Braune. (Uprostřed prezident J. F. Kennedy, vlevo Wernher von Braun, v pozadí raketa Saturn 1) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Na stopy člověka na Měsíci, na roboty jezdící po Marsu a na rakety letící mimo sluneční soustavu jsme si zvykli jako na samozřejmý důkaz vysokých ambicí lidstva. Je to však především důkaz toho, že velké objevy a technické výkony se nerodí ani tak z touhy po poznání, jako z potřeby porazit nepřítele.

Tomu, že Sovětský svaz je moloch na hliněných nohou s nevýkonnou ekonomikou, který začátkem devadesátých let zmizí z mapy světa, by ještě na konci druhé světové války v roce 1945 věřil jen málokdo. Sověti se tehdy díky vítěznému tažení a vojenské síle stali supervelmocí, jejímž jediným soupeřem o vládu ve světě zůstaly Spojené státy americké.

To byl také důvod, proč se záhy po kapitulaci Německa stali z vojenských spojenců nesmiřitelní rivalové. Jejich souboj se odehrával nejen na poli ideologickém, politickém či ekonomickém, ale i v nové vědecko-technické disciplíně, kterou se zatajeným dechem sledoval celý svět – pronikání člověka do vesmíru.

Právě to je námětem nesmírně zajímavého filmového dokumentu BBC Závody v dobývání vesmíru, který od 31. července ve čtyřech epizodách uvede Česká televize. Nejde přitom pouze o vývoj raket, satelitů a kosmických lodí. Na základě skutečných událostí většinou hraný film, doplněný o dobové záběry, totiž názorně dokládá, proč a v čem byla sovětská totalitní velmoc, soupeřící se svobodnou a ekonomicky bohatou zemí, dříve či později odsouzena k…

200731-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200731-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte