Francouzské vládě vykořisťování dělníků nevadí, dostane za to od Emirátů dobře zaplaceno.

Zaměstnanci Louvru nedávno úspěšně stávkovali za zvýšení svých platů i kvůli takové prkotině, jakou byl „neblahý vliv“ úsměvu Mony Lisy na jejich mentální schopnosti. Přesto minulý týden mezinárodní organizace Human Rights Watch napsala francouzské vládě, že by měla „zajistit, aby nebyla ohrožena reputace největšího muzea země porušováním pracovních práv a zjevným vykořisťováním zaměstnanců této instituce“. Že by se v Louvru pracovní podmínky v blízkosti Leonardova díla drasticky zhoršily?

O pár vět dál se to vyjasňuje: „Francouzský ministr kultury se musí veřejně angažovat a podniknout všechny nezbytné kroky, aby bylo zabráněno vykořisťování zahraničních dělníků, kteří budují muzeum Louvre v hlavním městě Spojených arabských emirátů Abú Zabí.“ Podle zprávy Human Rights Watch nejsou dělníci pracující na projektu pravidelně placeni, zaměstnavatelé jim odebírají cestovní doklady, vydírají je na základě dlužních úpisů, nedovolují jim založit odbory, natož stávkovat.

Obrazy za airbusy

Francie a Emiráty letos v březnu podepsaly smlouvu, v níž se Paříž zavazuje za jednu miliardu eur zprovoznit muzeum s názvem Louvre Abú Zabí, jehož dveře by se měly otevřít v roce 2012. Astronomická částka není určena na stavbu honosné budovy, jejímž autorem je architekt Jean Nouvel, autor pražského Zlatého Anděla.…

200731-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200731-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte