2007-1302-mobr-23internetR282007.gif
2007–1302-mobr-23internetR282007.gif • Autor: Respekt

2007-1302-vobr-23internetR282007.jpg
2007–1302-vobr-23internetR282007.jpg • Autor: Respekt

Internet si na chvíli vyzkoušel roli otloukánka. Způsobila to provokativní kniha publicisty Andrewa Keena Kult amatéra aneb Jak dnešní internet zabíjí naši kulturu. Na první pohled je to vítané osvěžení, protože internet trpí známou nemocí: přehnaným nadšením. Vizionáři snadno propadají euforii, že technologie vyřeší řadu problémů a posune společnost někam dál. Skutečnost je samozřejmě taková, že technologie leccos vyřeší, ale zrovna tak mnoho nových hrozeb umožní. Svět se neposune nutně dál, spíše jinam.

Keen se zaměřuje výhradně na negativní stránku nových internetových trendů zvaných web 2.0. Jednou z domnělých výhod je takzvaná „personalizace obsahu“, která umožní, že díky chytrým algoritmům nebo spoluprací amatérů můžeme číst jen to, co nás opravdu bude zajímat. Tahle idea se Keenovi rozhodně nelíbí. Pokud můžeme číst jen to, co chceme, nehrozí nám, že ztratíme povědomí o důležitých tématech, která sice nejsou sexy, ale je nutné je znát? Výhoda novin je v tom, že nám díky své tematické šíři „nutí“ i to, po čem bychom se sami nepídili. Ani vzdělaný člověk si nebude dobrovolně vyhledávat weby o Dárfúru, zatímco v seriózním tisku takovému tématu neunikne.

Stejně tak kritizuje „demokratizaci médií“. Díky internetu může být autorem kdokoli. Keen má obavu, že v hluku prázdného tlachání zaniknou podstatné informace. V době, kdy měl přístup k médiím…

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte