2007-1266-mobr-08AR282007.gif
2007–1266-mobr-08AR282007.gif • Autor: Respekt

2007-1266-vobr-08AR282007.jpg
Fotografie: Chtělo by to lepší gumy. (Lotyšský premiér Kalvītis) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Představte si několik vyšlechtěných starých rachotin, jejichž řidiči s nimi ujíždějí sebejistě, i když ne zcela dovedně, po hladké silnici za pěkného počasí. Tak nějak vypadá ekonomický obrázek deseti východoevropských zemí, které jsou nyní členy Evropské unie. Jakmile začne být silnice mokrá a kluzká, je pravděpodobnost nehody, možná i hromadné, kvůli špatným brzdám a sjetým pneumatikám značně vysoká.

Lotyšsko a Maďarsko

Zemí, která dělá všem kolem nejvíce starostí, je Lotyšsko. Tato země se potýká s monstrózním deficitem běžného účtu – zhruba 21 % HDP v roce 2006 a ještě více v roce letošním. To je odrazem prudce rostoucí spotřeby a zadlužení domácností, financovaných převážně zahraničními bankami. Mzdy rostou závratným tempem – meziročně o celou jednu třetinu. Inflace přesahuje 8 %.

To ukazuje na potřebu tvrdých restriktivních opatření. Jenže měna, lat, je vázána na euro, takže možnosti centrální banky zvyšovat úrokové sazby jsou omezené. Ačkoli MMF vydal v květnu naléhavé varování, že je potřeba ekonomiku přibrzdit, vláda raději sklízí dividendy dvouciferného růstu HDP, než aby podnikla něco pro odvrácení nehody.

Banky, které jsou převážně ve švédském vlastnictví, si jsou tohoto rizika vědomy a začínají půjčování brzdit. Ceny jejich akcií se v únoru během krátké finanční krize zahoupaly. Už samo toto rozvážné počínání bank může přispět k větší monetární…

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte