Pokud nová škodovka splní české bezpečnostní normy, může se prodávat po celé EU. Pro americký trh by ale návrháři museli zohlednit tamní bezpečnostní normy. Dejme si na úvod hned příklad: Menší česká firma umí vyrábět zdravotnické pomůcky levněji a kvalitněji než zahraniční konkurence. Dokonce se jí podařilo uspět i v dalších státech EU, kde si její nabídky všiml americký odběratel. Dohoda o spolupráci byla uzavřena rychle, ale přesto je americký trh stále hodně vzdálený. Než se na něj firma dostane, musí výrobky projít náročným schvalovacím řízením u americké Agentury pro potraviny a léčiva. A to i přesto, že produkty jsou už schváleny pro celý trh EU. Naší firmě nezbývá, než pozorovat, jak se náklady na americké právníky zakusují do zisků a ukrajují i drahocenný čas. Dojde-li však k dohodě EU a USA o prohloubení ekonomické integrace, tyto náklady odpadnou.

Napravení transatlantických vztahů je jednou z priorit kancléřky Merkelové. Politických iniciativ, na kterých by se EU dokázala shodnout se současnou americkou administrativou, se nedostává, proto se zaměřila na prohloubení ekonomické integrace.

V říjnu 2006 překvapila prohlášením, že obchodní vztahy EU a USA je třeba posunout směrem k jednotnému trhu. V dubnu pak německý tlak přinesl první výsledky v podobě další deregulace transatlantické letecké dopravy.

USA největší partner Evropy

Obchodní výměna mezi Evropou a Amerikou je plně liberalizována díky…

200724-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200724-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte