Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Trendy

Odtržená kra míří od evropských břehů na oceán

Rusko je odtržená kra. Pluje si, kam chce. Ve vzácném liberálním období svých dějin se sunula směrem k západní civilizaci a namlouvala si, že je evropskou krou, i když k evropským břehům nikdy nedoplula.

2007-796-mobr-28jerofejev.gif
2007–796-mobr-28jerofejev.gif • Autor: Respekt

2007-796-vobr-28jerofejev.jpg
Fotografie: Viktor Jerofejev – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Viktor Jerofejev

(1947) je ruský spisovatel, editor a literární organizátor. Žije v Moskvě, část dětství jako syn diplomata strávil v Paříži. Jeho román Ruská krasavice (česky 1992) byl přeložen do více než 20 jazyků. V roce 1979 byl jedním z autorů a organizátorů samizdatového sborníku Almanach, který mu vynesl zákaz publikování. Koncem 90. let sestavil dnes už slavnou antologii povídek Ruské květy zla (vyšlo ve slovenštině).

Rusko je odtržená kra. Pluje si, kam chce. Ve vzácném liberálním období svých dějin se sunula směrem k západní civilizaci a namlouvala si, že je evropskou krou, i když k evropským břehům nikdy nedoplula. Dnes ji ale ženou jiné větry – jsou studené a ona je zná lépe, více jim rozumí – sune se na otevřený oceán, kde si bude žít podle vlastních zákonů a nezákonností.

Na této kře mezi lidem a mocí odjakživa existovalo zvláštní spojení a taky zvláštní odpor. Pozorujeme to i dnes. Velké množství ruských obyvatel vítá studené větry, cítí je jako zdravý přírodní jev a někteří touží po ještě silnějších mrazech. Ale paralelně s tím, navzdory vší politické logice, roste na kře nespokojenost. Namouduši, tomu nelogickému národu se opravdu nevládne lehce.

O tom jarním víkendu si speciální oddíly milicí, okázale šustící téměř kosmickými skafandry, čestně splnily svou povinnost. V Moskvě a Petrohradu srazily hřebínek účastníkům …

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte