Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Nic lepšího tu nevyšlo

Rozhodnutí poroty literární ceny Magnesia Litera udělit hlavní cenu Jiřímu Našincovi za překlad románu Simion Výtažník rumunského prozaika Pétra Cimpoesa dalo zajímavý signál.

2007-780-mobr-23Amagnezia-liteera.gif
2007–780-mobr-23Amagnezia-liteera.gif • Autor: Respekt

2007-780-vobr-23Amagnezia-liteera.jpg
Fotografie: Proč zrovna Našinec? Zeptejte se Anny Kareninové. – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Rozhodnutí poroty literární ceny Magnesia Litera udělit hlavní cenu Jiřímu Našincovi za překlad románu Simion Výtažník rumunského prozaika Pétra Cimpoesa dalo zajímavý signál. Podle odborníků sdružených v porotě loni v této republice v oblasti původní krásné literatury nic lepšího nevyšlo. „Ano, tak se to dá určitě chápat,“ přitakává Pavel Mandys z občanského sdružení Litera, které akci pořádá už šestým rokem.

Letošní verdikt jako by stál v jedné řadě s výsledky předchozích ročníků, v nichž pouze předloni zvítězila česká próza – pokud bychom za ni považovali vlastní překlad anglicky psaného románu Jana Nováka Zatím dobrý. S nadsázkou to v přímém televizním přenosu minulou neděli vyjádřil moderátor ceremoniálu Jan Burian, když se pozastavil nad tím, že „předloni zvítězil Čech žijící v Americe, loni zvítězil fotograf z Nového Světa, letos zvítězil Rumun s přesahem do české reality“.

Magorova satisfakce

Výsledky a průběh vyhlášení pomohly zahladit některé výtky, které se na porotu soutěže snesly po vyhlášení letošních nominací. Mnohé překvapilo, že se ani mezi kandidáty na Literu neobjevil poslední laureát Státní ceny za literaturu Ivan Martin Jirous za Magorovy dopisy, knižní vydání své korespondence z vězení. Kniha se z hledáčku zájmu porot jednotlivých kategorií ztratila nejspíš někde na pomezí prózy a nakladatelského počinu. Dramaturgie…

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte