Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Asijci zápolí s americkým snem

Čo Sung-hü je už dva týdny mrtev, stejně jako 32 obětí jeho střelby, ale v médiích žije dále. Senzační záběry z místa činu na virginské polytechnice vystřídaly neméně senzační „výpravy do mozku vraha“.

2007-769-mobr-12AA.gif
2007–769-mobr-12AA.gif • Autor: Respekt

2007-769-vobr-12AA.jpg
Fotografie: Opravdu za to mohou ONI? Spolužáci vzpomínají na mrtvé přátele, virginská univerzita. – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Čo Sung-hü je už dva týdny mrtev, stejně jako 32 obětí jeho střelby, ale v médiích žije dále. Senzační záběry z místa činu na virginské polytechnice vystřídaly neméně senzační „výpravy do mozku vraha“. Vedle škatulky „cizinec“ se pozornost soustředí na atribut „šílenec“.

Odhad, že jde o choromyslného člověka, inspirovalo „slavné“ masové vraždění studenta Charlese Whitmana, který v roce 1966 úspěšně ostřeloval univerzitní kampus v texaském Austinu, poté co chladnokrevně zabil svoji ženu i matku a zanechal dopisy na vysvětlenou. Při pitvě byl u Whitmana nalezen nádor na mozku, který přímo ovlivnil jeho schopnost sebekontroly. Tento bývalý mariňák trpěl dlouhodobým tlakem nároků svého přísného otce, se kterým se nedokázal vyrovnat. Ze vzorného studenta se – stejně jako Čo Sung-hü – proměnil v masového vraha. Jenže co mají oba případy společného kromě toho, že se odehrály na prestižních vysokých školách?

Pohlédněme však i na méně mediální stranu mince. Jaké prostředí skýtají americké univerzity? Jak se soutěživostí a stresem zápolí lidé z přistěhovaleckých komunit a cizinci? Tyto věci nelze úplně zobecňovat. Přesto mohou naznačit, kde se v inteligentním asijském Američanovi vzala temná zášť, kterou nedokázal uřídit.

Mýtus modelové menšiny

Čo Sung-hü byl jako syn korejských přistěhovalců do USA na nejlepší cestě…

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200718-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte