2007-599-mobr-29A.gif
2007–599-mobr-29A.gif • Autor: Respekt

2007-599-vobr-29A.jpg
Fotografie: Jeremy Paxman. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Jeremy Paxman

(1950) je jeden nejznámějších novinářů BBC, moderuje pořady televize už od roku 1989. Žije v Londýně. Napsal několik knih (Přátelé na vysokých postech, Rybaření a smysl života a jiné). V českém překladu mu vyšla kniha Angličané – Portrét národa.

Když v jedné z prvních scén filmu Královna leží Helen Mirrenová ráno v posteli a probudí ji její tradiční dudák, vidíme jen, jak téměř neznatelně pokrčí čelo. Už toto gesto je téměř přespříliš. Práce královny spočívá kromě jiného v tom, že neprojevuje city a udržuje si onen známý britský „understatement“.

Královna Alžběta patří do éry, ve které byly hlavními hodnotami povinnost, loajálnost, stoicismus a jednoduchá schopnost být trpělivý. Není divu, že je ve filmové verzi tak zmatená, když se v televizi ze svého milovaného útočiště ve Skotsku musí dívat, jak se před královským palácem v Londýně kupí hory květů. Smrt princezny Diany vyvolala nejtěžší krizi britské monarchie v poválečné éře. A přesto i v tomto nejhlubším bodě ukázaly průzkumy veřejného mínění, že čtyři z pěti občanů stále upřednostňují tuto instituci před jakoukoli jinou alternativou.

Pro republikány (tak jsem se i já hrdě označoval po většinu svého dospělého života) je tento fakt matoucí a rušivý. Monarchie je staromódní, nelogická a nedemokratická. Nehodí se do 21. století. Původ této instituce se ztrácí v mlhách…

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200714-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte