Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Najít terč je snadné

V lepším případě to začíná výstrahou: kulka v obálce na prahu domu znamená noc na vystěhování, říká šíitská rodina z Latifíje pod Bagdádem.

2007-481-mobr-10A.gif
2007–481-mobr-10A.gif • Autor: Respekt

2007-481-vobr-10A.jpg
Fotografie: Bouchlo to před sunnitskou mešitou? Za pachatele to schytají místní šíité. (Bagdád, 7. červenec 2006) – Autor: Gazeta Wyborcza • Autor: Respekt

V lepším případě to začíná výstrahou: kulka v obálce na prahu domu znamená noc na vystěhování, říká šíitská rodina z Latifíje pod Bagdádem. Někdy vybuchne mešita, a to je signál pro všechny, kdo do ní chodí: zítra vybuchnou vaše domy. Celá část vesnice se pak odstěhuje k příbuzným. Tak vypadá tichá stránka občanské války, kde dnes být šíitou nebo sunnitou na nesprávném místě je důvod ke strachu o život.

Když sunnité ze sousední Jusufíje neuposlechli varování a účastnili se smírného setkání se šíitskou částí kmene, šest jich bylo sunnitskými povstalci popraveno. Obě města leží v tzv. Trojúhelníku smrti mezi Bagdádem a Nadžafem. Právě tam mezi místními kmeny – napůl sunnitskými a napůl šíitskými – probíhá polarizace.

Geografie občanské války

Ještě horším okruhem smrti je ale sama metropole. Kdysi mozaika náboženských příslušností Bagdád se dnes každým dnem blíží k něčemu, co připomíná Mostar po bosenské válce: na pravém břehu Tigridu se soustřeďují sunnité, na levém šíité. Tisíce rodin se stěhují přes řeku. Ty šťastnější vyměňují nebo prodávají byty, méně šťastné utíkají s holýma rukama bez otce či manžela.

Občanská válka si žádá na 2000 mrtvých za měsíc – britský časopis The Lancet odhaduje celkový počet obětí od invaze na 600 000 – a přinesla 2 miliony vnitřních uprchlíků. Jejím nejviditelnějším znakem je střet různých ozbrojených skupin,…

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte