2007-488-mobr-18A.gif
2007–488-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2007-488-vobr-18A.jpg
Fotografie: Návštěvníci z vesmíru přicházejí. (Přistání modulu Spirit, leden 2004 – počítačová simulace) – Autor: NASA • Autor: Respekt

Jižní pól Marsu není zrovna místem, kde by člověk chtěl trávit dovolenou. Polární noc trvá v těchto končinách dvakrát déle než na Zemi. Teplota klesá na 140 °C pod nulou. Vítr sice kvůli řídkému ovzduší nemá tak ničivé účinky jako pozemské uragány, přesto tu pořádně fouká – rychlostí až 480 km/h.

Kolem pólu se rozkládá vyvýšená oblast táhnoucí se stovky kilometrů. Brázdí ji hluboké trhliny. Nejvyšší místa podivné náhorní plošiny se vypínají do výšky skoro pěti kilometrů nad okolní terén.

Do nitra této nehostinné krajiny nedávno nahlédl radar, umístěný na palubě sondy Mars Express. Nalezl obrovské množství téměř čistého ledu, který místy začíná už několik metrů pod povrchem a sahá do hloubek necelých čtyř kilometrů. Kdyby obsah této obří lednice náhle roztál, pokryl by planetu 11 metrů hluboký oceán (za předpokladu, že by byl povrch Marsu rovný).

Měření radaru MARSIS, publikovaná minulý týden v internetové verzi časopisu Science, definitivně vyvrátila dřívější názor, podle něhož měl jižní polární oblast tvořit hlavně zmrzlý oxid uhličitý. Některé odrazy radarových vln dokonce naznačují, že by se pod ledem mohla skrývat vrstva kapalné vody.

Představy, které jsme si o rudé planetě vytvořili v druhé polovině minulého století, se v posledních letech dramaticky mění. Slova „voda“ a „led“ hrají při popisu sousedního světa stále důležitější roli.

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200712-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte