2007-431-mobr-05A.gif
2007–431-mobr-05A.gif • Autor: Respekt

2007-431-vobr-05A.jpg
Fotografie: Vaškůj: kvůli ministrovi třeba i za mříže. – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Až dosud mohl vzbuzovat Jiří Čunek s nejasným financováním svého majetku útrpné pousmání, to když si amatérským kličkováním akorát přitěžoval. Nicméně úplatkářská akce Romana Vaškůje, Petra Šmiřáka a Vlastimila Zubíka už nese určité rysy toho, co se v právnické terminologii nazývá zločinné spolčení. Fakt, že první dva muži nabízeli korunní svědkyni proti Čunkovi – Marcele Urbanové – úplatek, nezpochybňuje nikdo. Jen jde o to zjistit, kde se u těchto mužů vzal tak silný motiv takhle riskovat a nakolik byl do operace zasvěcen místopředseda vlády. Pokud ano, je to možná závažný případ prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.

Ubytovna Marriot

Slovo „kontroverzní“, používané v médiích v souvislosti se jménem podnikatele Vaškůje, nevyjadřuje dost silně jeho životní osud. Totalitní úředníček Vaškůj založil počátkem 90. let firmu COWITRA, zabývající se obchodováním s naftou. Už v roce 1992 měla firma obrat jedenáct miliard korun. Slibný podnik ale zničehonic zanikl. Na Zlínsku dodnes vzpomínají, jak do sídla firmy přijeli údajní ruští partneři firmy, vyhnali všechny zaměstnance, zabalili zařízení a firma za pár týdnů zanikla. Jestli tehdy přišel Vaškůj na buben, nikdo neví, za pár let už byl ale zase nahoře a mohly za to podvody s daněním lehkých topných olejů. Počátkem roku 1996 skončil Vaškůj ve vyšetřovací vazbě, kde strávil dva roky. Policie ho však…

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte