Bylo by dobré mít i hlubší a vážnější filmy. Za to, že je nemáme, ale „hvězdní“ režiséři nemohou.

Někde je nejdůležitější konzum a jinde náboženství, ale pro Čechy je typickou ambicí žít „v pohodě“: vytvořit si útulné mikroklima, schoulit se do něj před bouřemi venku a o takzvané „velké věci“ se nestarat – stejně půjdou vlastní cestou. Rozjásané české „pohodářství“ jde zákonitě na nervy všem, kdo si uchovali schopnost samostatně myslet – ale co s ním? A jak vůbec působí zvenku?

Co se světu líbí

„Pohodáři“ ovládli také letošní České lvy. Jiří Menzel dostal čtyři sošky za Anglického krále, bodovala Hřebejkova Kráska v nesnázích, ale kupodivu chyběl jeden z největších úspěchů loňského roku: Účastníci zájezdu mimořádně nadaného debutujícího Jiřího Vejdělka. Všechny tři filmy vydělaly doma spoustu peněz a na všechny se tuzemská kulturní obec dívá jako na kýč. Menzelovi vyčítá, že lakuje život i Hrabala na růžovo, Hřebejk platí přímo za oficiálního kronikáře nesnesitelného pohodářství a talentovaný Vejdělek „seriózním lidem“ většinou nestojí za řeč, protože natočil optimistický žánrový obrázek české střední třídy na dovolené.

Jenže zvenku to může vypadat jinak: například Vejdělkův snímek soutěžil na vyloženě „uměleckém“ newyorském festivalu Tribeca, Kráska v nesnázích dostala cenu v Karlových Varech i Denveru, Menzel cenu FIPRESCI v…

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200711-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte