mobrazek_311.gif
mobrazek_311.gif • Autor: Respekt

vobrazek_311.jpeg
Fotografie: Ty už za velblouda nevyměníte. (Učitelky dívčí školy v provincii Balkh.) Foto Iva Zímová • Autor: Respekt

Únosy a první demokraticky zvolený parlament po občanské válce. Sebevražední atentátníci a nevídaně se šířící vzdělanost, stovky obětí bojů a nově postavené silnice. Afghánistán čtyři roky po porážce fundamentalistického Tálibánu. Tady je reportáž ze země, jejíž úspěch je i pro nás důležitější, než by se mohlo zdát.

Fazel má jen jednu nohu. Šlápl na minu české výroby položenou ruskými vojáky někdy mezi lety 1979 až 1989, kdy v zemi zaváděli pořádek a nastolovali klid. Stalo se to na jednom ze svahů nad městečkem Čarikar tvořícím vstup do slavného, nedobytného a nepřístupného Pandšírského údolí, které Fazel bránil tak urputně, že je dodnes silnice vedoucí po jeho dně lemována stovkami sovětských ohořelých tanků. Léta mu pahýl hnisal a mokval, neboť amputace proběhla v polních podmínkách, bez anestezie a čistých obvazů. Těžké zranění Fazela přeřadilo z funkce polního velitele do kategorie válečných veteránů. Potkala jsem ho v prosinci roku 2001, těsně poté, co americké bombardování vyhnalo ze země tálibány a do Kábulu se začali vracet lidé z hor i uprchlíci z okolních zemí. Fazel přijel na korbě stařičkého náklaďáku značky Kamaz sovětské výroby spolu s celou svou rodinou z Pandšíru, který odolal nejen Sovětům, ale i tálibánům. Stal se jediným a posledním útočištěm těch, kteří neutekli před fundamentalisty do zahraničí a zůstali doma, v Afghánistánu. Po cestě se Fazelovi přitížilo. Ve…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte