Postavme se za Dánsko. Poskytněme mu náhradu za utrpěné škody. Řeč je o následcích kauzy karikatur Proroka, vypálených ambasádách i bojkotech zboží. To je slovo muže, notabene českého ministra zahraničí. Je dobře, že Cyril Svoboda přenesl solidaritu s Dánskem na rovinu EU. Je to dobře ze dvou důvodů – proč to udělal a jak to udělal. Zaprvé. Je skutečně s podivem, že Dánsko dosud nenašlo instituční zastání. Vždyť ohroženy jsou právě jeho instituce. Ve hře není publikační politika jednoho listu, ve hře je bojkot zboží vyhlašovaný státy a jejich neochota hájit dánské úřady, které na území těchto států působí.

To je přece věc celého společenství. Vždyť v obdobné situaci se může ocitnout kterýkoli jeho člen. Instituční obrana a solidarita je tedy dána prostým pudem sebezáchovy. Zadruhé. Svoboda nehájí „právo na rouhání“ v tom smyslu, že posvátná svoboda slova převálcuje i oprávněný pocit dehonestace. Obrana ve furiantském stylu „když vás ty karikatury urážejí, na just je budeme hájit“ je mu jako katolíkovi zřejmě cizí. Tím zároveň ulamuje možné výrůstky paušální „svaté války“ podle haškovského modelu „zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku“.

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte