Hamas se ujal zákonodárné moci a světem vládne nejistota: vycházet s Palestinci jako s teroristy, nebo čekat na změnu?

Existuje bývalý černoch? Tento příměr přes veškerou nekorektnost, ba snad urážlivost ilustruje jádro mnoha problémů. Existuje bývalý pachatel genocidy? Svět se shodne, že nikoli. Existuje bývalý válečný zločinec? Konsenzus odpovídá opět ne. Některé věci jsou zkrátka nepromlčitelné a nezměnitelné. Existuje bývalý terorista? To už je složitější a odpovědi se různí. Přitom tuto konkrétní otázku právě nyní položil Hamas, který se v sobotu ujal zákonodárné moci. Hnutí, které sice zůstává na seznamech teroristů v Americe i Evropské unii, ale 25. ledna získalo absolutní vítězství v palestinských volbách. Jak odpovědět? To je námět pro politiky, analytiky a komentátory po celém světě.

Polepšených teroristů najdeme v análech dost a v tomto smyslu se nechal slyšet i generální tajemník OSN Kofi Annan: Není to poprvé v historii, kdy ve svobodných volbách vyhrálo ozbrojené hnutí. To je pravda, ale záleží na chování po vítězství. Pro příklad můžeme zůstat ve Svaté zemi. Dodnes je živá historka o tom, jak zatykač britské mandátní správy hledal teroristu, jehož zvláštním znamením byl „platfus a špatné zuby“. Tehdy nikdo zdaleka netušil, že o třicet let později onen muž coby první pravicový premiér Izraele uzavře první mír s arabskou zemí, s Egyptem. Jmenoval se Menachem Begin. Podobně v Severním Irsku mnozí jen stěží překousli, když do…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte